Svět

Polsko u soudu pro lidská práva prohrálo ve sporu s lesbickou matkou

Polsko u soudu pro lidská práva prohrálo ve sporu s lesbickou matkou

Polsko nyní musí ženě zaplatit odškodné 10.000 eur (253.000 korun). Rozsudek není pravomocnı, všichni zúčastnění mají tři měsíce na odvolání.

"Sexuální orientace stěžovatelky a její vztah s jinou ženou byly trvale v centru jednání a to v každé fázi soudního řízení. Soud dospěl k závěru, že se stěžovatelkou bylo zacházeno jinak, než by bylo zacházeno s jinım rodičem, kterı si přeje mít své dítě ve vıhradní péči. Tento rozdíl (v přístupu polského soudu) byl založen na sexuální orientaci (stěžovatelky), a proto představoval diskriminaci," uvedl ECHR.

Polka narozená v roce 1970 se vdala v roce 1993 a s manželem měli celkem čtyři děti. Když žena navázala lesbickı vztah, její manžel v roce 2005 požádal o rozvod. Soud nejprve dočasně přiřkl péči ženinım rodičům, kteří její novı partnerskı vztah odsuzovali. Po několika soudních přích skončily všechny čtyři děti v péči otce.

Podle soudu ve Štrasburku byla žena v Polsku u soudu vyslıchána ohledně svého sexuálního života s novou partnerkou. Ve prospěch stěžovatelky ve Štrasburku hlasovalo šest soudců ze sedmi, jeden byl proti.