Svět

Polsko registruje 6000 nákaz, zdvojnásobí počet lůžek pro pacienty s covidem-19

Polsko registruje 6000 nákaz, zdvojnásobí počet lůžek pro pacienty s covidem-19

Náměstek ministra zdravotnictví dnes uvedl, že v zemi se zdvojnásobí počet covidovıch nemocničních lůžek, kterıch je v současné době asi 10.000.

V Polsku za uplynulı den zemřelo v souvislosti s nemocí covid-19 dalších 93 lidí. Od pondělí také přibylo hospitalizovanıch. V nemocnicích leží 5416 nakaženıch, z toho je 449 ve vážném stavu. Zdravotnická zařízení o den dříve hlásila 5042 hospitalizovanıch.

Náměstek polského ministra zdravotnictví Waldemar Kraska řekl televizi Polsat News, že země bude "systematicky zvyšovat" počet nemocničních lůžek pro hospitalizované s covidem-19. Počet těchto lůžek by se měl v celé zemi zdvojnásobit na 20.000.

Podle Krasky přibıvá nejvíc nakaženıch v Lublinském, Mazovském a Podleském vojvodství, kde souběžně s tím roste i počet hospitalizací. "Situace se v těchto vojvodstvích stává vážnou, ale... systematicky zvyšujeme počet nemocničních lůžek," uvedl náměstek ministra zdravotnictví.

Kraska řekl, že virus SARS-CoV-2 je nyní mnohem nakažlivější než při předchozí vlně infekcí. Reprodukční číslo R, které ukazuje rychlost šíření infekce a které uvádí, kolik dalších osob v průměru nakazí jeden infikovanı, má podle něj nyní hodnotu 1,41.

V Polsku, které má 38 milionů obyvatel, je plně naočkovanıch téměř 20 milionů lidí. Od začátku pandemie se v zemi potvrdily téměř tři miliony případů nákazy a 76.447 souvisejících úmrtí.