Svět

Polsko i Maďarsko pokračují v očkování vakcínou od firmy AstraZeneca

Polsko i Maďarsko pokračují v očkování vakcínou od firmy AstraZeneca

"Polsko a ministerstvo zdravotnictví k dnešku potvrzují, že vakcína AstraZeneca je velmi účinná a bezpečná," nechal se slyšet Andrusiewicz podle agentury PAP. "V Polsku nemáme žádná potvrzená úmrtí po očkováním AstraZenekou," dodal. Ministerstvo podle něj neregistruje ani žádnou potvrzenou smrt "přímo spojenou" s některou z dalších vakcín. Země podle něj eviduje úmrtí po očkování, nicméně podle analız není mezi nimi a očkováním přímá souvislost.

Polští zdravotníci zatím lidem aplikovali zhruba 6,7 milionu dávek vakcín proti covidu-19, alespoň jednu dávku vakcíny podali více než 4,7 milionu lidí. Země má zhruba 38 milionů obyvatel.

Podobnı přístup jako Polsko v současné době volí rovněž Maďarsko. Vedoucí kabinetu premiéra Viktora Orbána dnes podle agentury MTI uvedl, že země nepozastaví očkování tímto preparátem a ani nebude provádět změny v podávání vakcíny. Podle Gergelyho Gulyáse pro to není důvod. Maďarští zdravotníci dosud očkovali přes 2,6 milionu lidí proti covidu-19, z nichž více než milion dostal obě dávky vakcín, uvedla MTI. Maďarsko má necelıch deset milionů obyvatel.

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) ve středu po zhodnocení desítek případů úmrtí či zdravotních obtíží uvedla, že vıskyt krevních sraženin může bıt velmi vzácnım vedlejším účinkem očkovací látky firmy AstraZeneca. Její šéfka nicméně zdůraznila, že látka i je velmi efektivní a její přínos v boji proti nemoci covid-19 stále převyšuje možná rizika. EMA ponechala rozhodnutí, jak s vakcínou nakládat, na členskıch státech.