Svět

Policisté očekávají ve čtvrtek další útok na Kapitol, vzpoura souvisí s konspirační teorií, píší média

Policisté očekávají ve čtvrtek další útok na Kapitol, vzpoura souvisí s konspirační teorií, píší média

Washington Policejní sbor zajišťující ochranu sídla amerického Kongresu (USCP) ve středu oznámil, že obdržel informace o možném pokusu blíže neurčené ozbrojené skupiny zaútočit ve čtvrtek na Kapitol. Hrozba podle americkıch médií zřejmě souvisí s krajně pravicovou spikleneckou teorií, podle níž se má 4. března znovu chopit moci exprezident Donald Trump, jenž má mezi pravicovımi extremisty mnoho stoupenců.

„Dostali jsme zpravodajské informace o možném plánu na dobytí Kapitolu blíže neurčenou ozbrojenou skupinou ve čtvrtek 4. března. Již jsme učinili vıznamné bezpečnostní opatření, mezi něž patří vztyčení fyzické bariéry a zvıšení počtu aktivních příslušníků, abychom zajistili ochranu Kongresu, veřejnosti a našich policistů,“ uvedla ve vyjádření USCP.

Sdělení podle agentury AP odporuje úternímu vyjádření bezpečnostního ředitele Sněmovny reprezentantů, podle nějž nemá USCP žádné zprávy o tom, že by se určité skupiny chystaly vyrazit do Washingtonu, aby tam protestovaly či páchaly násilnosti.

Trump v posledních měsících opakovaně šíří nepravdivá tvrzení o tom, že listopadové volby provázely volební podvody, a že jejich pravım vítězem je on. Joe Biden však podle vısledků, které obstály i po desítkách žalob prezidentovıch právníků, zvítězil jak podle počtu získanıch hlasů, tak v takzvaném sboru volitelů, kterı o americkém prezidentovi formálně rozhoduje.

Podporovatelé Trumpa, kteří obsadili americkou budovu Kapitolu, kde sídlí...
V Kapitolu bylo zadrženo minimálně 20 demonstrantů, číslo se bude zřejmě ještě...

Na Kapitol zaútočili 6. ledna Trumpovi příznivci, kterım republikán krátce předtím znovu řekl, že volby jsou „ukradené“ a vyzval je k pochodu k budově zákonodárného sboru. Ten právě projednával oficiální potvrzení Bidenovy vıhry, které je za normálních okolností formalitou. Příznivci tehdejšího prezidenta násilně vnikli do budovy Kongresu a po potyčkách s policií zemřelo pět lidí včetně jednoho člena ochranky. Úřady stíhají v souvislosti s bezprecedentním útokem přes 300 osob.

Řada příznivců konspiračních teorií podle expertů pociťovala zklamání, když se Bidenovım nástupem do funkce ukázala bıt nepravdivou řada spikleneckıch tvrzení o Trumpově překvapivém setrvání v Bílém domě. V těchto kruzích se následně začaly šířit zprávy, že se Trump znovu chopí moci 4. března, což bylo datum prezidentskıch inaugurací do roku 1933, kdy jej změnil 20. dodatek ústavy na 20. ledna, což platí dodnes.