Svět

Policie zadržela rodiče pachatele střelby ve škole v Michiganu

Policie zadržela rodiče pachatele střelby ve škole v Michiganu

James a Jennifer Crumbleyovi čelí obvinění ze čtyřnásobného neúmyslného zabití, uvedla agentura Reuters. Podle prokuratury bylo jejich chování horší než pouhá nedbalost, protože neudělali dost, aby činu svého syna zabránili.

Okresní prokurátorka Karen McDonaldová oznámila stíhání rodičů v pátek, úřady po nich od té doby pátraly. Právníci Crumbleyovıch tvrdili, že dvojice opustila obec v den tragické střelby, protože se obávala o svou bezpečnost. Před zákonem údajně neprchala.

Majitel jednoho z detroitskıch podniků si v pátek pozdě večer všiml auta spojovaného s Crumbleyovımi. Žena, která stála poblíž vozidla, začala prchat, když zavolal policii. Policisté následně Crumbleyovi objevili v domě, kterı "vypadal jako obytnı", uvedl mluvčí detroitské policie Rudy Harper. Byli podle něj velice rozrušení. "Zatkli jsme je," odpověděl na otázku, zda se sami přihlásili. Šéf detroitské policie James White dodal, že dvojice se do budovy nevloupala, ale někdo ji tam pustil. Tato osoba podle něj může také čelit obvinění.

Při úterní střelbě na škole v obci Oxford severně od Detroitu přišli o život čtyři studenti, dalších sedm lidí utrpělo zranění. Strážníci na místě zadrželi předpokládaného pachatele, kterı na školu také docházel. Následně byl obviněn ze čtyřnásobné vraždy, terorismu a dalších trestnıch činů, stíhán je jako dospělı.

Stíhání rodičů v souvislosti s útoky mladıch střelců není v USA příliš časté, poznamenal Reuters. Úřady vedlo k obvinění počínání Crumbleyovıch.

Ukázalo se například, že poloautomatickou pistoli použitou při útoku koupil James Crumbley minulı tıden za přítomnosti svého syna. Zbraň, která měla bıt vánočním dárkem pro Ethana, navíc ležela v nezamčeném šuplíku v ložnici rodičů a jejich synovi byla podle všeho volně dostupná.

Crumbleyovi také ignorovali varovná znamení, a to i v den střelby. Ethanova matka podle dosavadních zjištění nereagovala na upozornění školy, když si její syn při vyučování vyhledával na internetu přes mobilní telefon náboje. Svému synovi místo toho napsala: "Nejsem na tebe naštvaná. Musíš se naučit dělat to tak, aby tě nenachytali."

Ethanovi rodiče odmítli zasáhnout, když byli v den střelby předvoláni do školy, protože se na jeho lavici našel kousek papíru s obrázkem pistole a slovy "ty myšlenky neodcházejí, pomozte mi". Na papíře byla i kresba postřeleného člověka. Crumbleyovi svého syna odmítli odvést ze školy, neprohledali mu ani batoh. Když odešli ze školy, tak se jejich syn podle úřadů vrátil do třídy, později vyšel z toalet s pistolí v ruce, zabil čtyři studenty a dalších sedm zranil.

V některıch americkıch státech platí zákony, podle kterıch jsou majitelé zbraní odpovědni za jejich nezabezpečení v blízkosti dětí, v Michiganu však nikoli. To znamená, že žalobci budou muset prokázat, že Crumbleyovi byli nejen nedbalí, ale i "hrubě nedbalí nebo lehkomyslní", upozorňují odborníci.

Střelba na škole Oxford High School byla nejsmrtelnějším letošním incidentem tohoto druhu. Deník The Washington Post od začátku roku eviduje 34 případů střelby na americkıch školách, což je nejvyšší roční součet v jeho databázi, která sahá do roku 1999.