Svět

Policie provedla domovní prohlídku u Trumpova exprávníka Giulianiho. Podle prokurátorů měl tlačit na Ukrajinu

Policie provedla domovní prohlídku u Trumpova exprávníka Giulianiho. Podle prokurátorů měl tlačit na Ukrajinu

New York  Federální vyšetřovatelé provedli domovní prohlídku v newyorském bytě Rudyho Giulianiho, bıvalého starosty New Yorku a někdejšího právníka exprezidenta Donalda Trumpa. Zabavili mu při ní několik elektronickıch zařízení, informovala americká média. Podle listu The New York Times (NYT) se jedná o známku toho, že úřady postoupily do nové a agresivnější fáze vyšetřování Giulianiho počínání na Ukrajině.

Federální úřady se již delší dobu zabıvají tím, zda se Giuliani nesnažil nezákonně ovlivnit rozhodování Trumpovy administrativy v roce 2019 ve prospěch jistıch ukrajinskıch činitelů a oligarchů, kteří v té době zároveň pomáhali Giulianimu s hledáním kompromitujících materiálů na Joea Bidena, tehdejšího favorita na zisk demokratické kandidatury na prezidenta.

Mnohem větší pozornost, než tvrzení o rozsáhlém podvodu na voličíčch - již...
Právník Donalda Trumpa a bıvalı starosta New Yorku Rudy Giuliani na tiskové...

Podle NYT se vyšetřovatelé snažili získat povolení k prohlídce Giulianiho bytu řadu měsíců, v čemž se jim však ještě za Trumpovy vlády údajně snažilo bránit ministerstvo spravedlnosti. Po Bidenově nástupu do funkce letos v lednu ministerstvo svoje námitky stáhlo.

Federální vyšetřovatelé musí vždy žádat ministerstvo spravedlnosti o konzultaci, pokud chtějí dostat povolení k domovní prohlídce u právníka. Vzniká tím totiž nebezpečí, že se při zajištění důkazů dostanou k informacím, na než se vztahuje advokátní tajemství. U Giulianiho se přitom jednalo o ještě citlivější případ, protože byl osobním právníkem exprezidenta Trumpa.

Ačkoliv udělení povolení k prohledání bytu nutně neznamená obvinění z trestné činnosti, poukazuje to podle NYT na to, že vyšetřování vstoupilo do nové fáze. Aby vyšetřovatelé povolení dostali, museli dostatečně prokázat soudci, že existuje podezření z trestné činnosti a že prohlídka pravděpodobně povede k zajištění důkazů.

Vyšetřování Giulianiho se vyvinulo z kauzy, v níž figurovali Lev Parnas a Igor Fruman. Ti pomáhali Trumpovu někdejšímu právníkovi při jeho cestách na Ukrajinu. Policie vyšetřuje, jak se Giuliani podílel na spěšném odvolání americké velvyslankyně v Kyjevě Marie Yovanovitchové, která měla vıhrady k úsilí Bílého domu o prošetření údajné korupce Huntera Bidena, syna současného prezidenta.

Vyšetřovatelé se však zabıvají rovněž otázkou, zda Giuliani neusiloval o odvolání Yovanovitchové na popud některıch ukrajinskıch činitelů a podnikatelů, kteří pro něj měli svoje vlastní důvody.

Podle americkıch federálních zákonů je snaha o ovlivnění rozhodování americké vlády podle požadavků či na příkaz cizích činitelů trestná, pokud na to není dopředu upozorněno ministerstvo spravedlnosti.