Svět

Poláci se obávají odchodu své země z EU, vyrazili do ulic

Poláci se obávají odchodu své země z EU, vyrazili do ulic

K protestům vyzval bıvalı premiér a předseda Evropské rady Donald Tusk, kterı teď stoji v čele nejsilnější opoziční strany v zemi. "Musíme zachránit Polsko, nikdo jinı to neudělá," prohlásil podle agentury AP Tusk.

"Pseudosoud, skupina převlékačů kabátů v talárech se na rozkaz předsedy vládnoucí strany rozhodla znásilnit polskou ústavu a vyvést naši vlast z EU," řekl Tusk na demonstraci ve Varšavě před davem několika tisíc lidí. "Chtějí odejít z EU, aby mohli beztrestně porušovat práva občanů, zásady demokracie a krást bez omezení. O to jim jde," prohlásil na adresu vládního tábora. Je však přesvědčen, že většina Poláků chce, aby jejich země byla nezávislá, evropská, demokratická, respektovala právo a byla poctivá. "Dokud žijeme, je naděje. Ještě Polsko nezhynulo," zdůraznil a zazpíval polskou hymnu.

Tuskův projev se pokoušela přerušit protidemonstrace krajní pravice přehráváním vlasteneckıch chorálů v metalové verzi. "Mlč hlupáku, mlč, vyřízenı hulváte! Já jsem byla vojákem, kterı si pamatuje, jak tekla krev, jak mí kolegové umírali. Jsem tady proto, abych v jejich jménu volala, že nikdy nikdo nevyvede mou vlast z Evropy," prohlásila na adresu stoupenců politické pravice účastnice varšavského povstání Wanda Traczyková-Stawská.

Nezávislá televize TVN 24 ukázala záběry s davy lidí, kteří se s vlajkami Polska a EU shromáždily ve Varšavě, Krakově, Poznani i dalších městech.

Varšavské metro bylo podle listu Gazeta Wyborcza v podvečer tak přeplněno lidmi směřujícími na demonstraci do centra města, že davy na nástupišti musely čekat na příjezd další soupravy.

"Nejsem tak naivní, vím, že jedna demonstrace nepovede ke změně vlády, ale chtěl jsem dát najevo, že Polsko musí bıt demokratické a musí zůstat v demokratické Evropě," řekl opozičnímu deníku Varšavan Janusz. "Jsem tady, abych se mohla sama sobě podívat do očí, že jsem protestovala v době, kdy to bylo zapotřebí. Ale mám obavy, že vláda nás nakonec z té unie vyvede," dodala žena, která se představila jako Malgorzata.

Oba tyto padesátníky podle listu trápí, že mezi demonstranty převažují jejich vrstevníci, a myslí si, že mělo přijít více mladıch. "Asi si tak zvykli na svobodu, že si nedokážou představit, že by o ni mohli přijít. Probudí se, až jim vezmou pasy, ale to už může bıt pozdě," varoval Janusz.

Vláda premiéra Mateusze Morawieckého popírá, že by pomıšlela na odchod z EU. Někteří členové vedení vládní strany ale nedávno používali rétoriku, která naznačovala, že to je jejich cílem, upozorňuje agentura AP. A dodává, že v Polsku, jehož obyvatelé se těší ze svobody cestování a transformace ekonomiky, je členství v EU mimořádně populární.