Svět

Podle USA a Ruska nebudou jednání příští týden snadná, možná hned skončí

Podle USA a Ruska nebudou jednání příští týden snadná, možná hned skončí

Americkı ministr zahraničí Antony Blinken dnes prohlásil, že neočekává v příštím tıdnu průlom ve vztazích mezi Washingtonem a Moskvou. Stále se ale lze vyhnout konfrontaci, prohlásil.

Rjabkov se má v pondělí v Ženevě sejít s náměstkyní šéfa americké diplomacie Wendy Shermanovou. Uvedl, že na rozhovory nepohlíží s optimismem. "Nemohu nic vyloučit, je to zcela reálnı scénář a Američané (...) by si ohledně toho neměli dělat žádné iluze," prohlásil náměstek. "Přirozeně nebudeme dělat jakékoli ústupky pod tlakem a za vıhrůžek, které neustále vznášejí západní účastníci nastávajících rozhovorů," dodal.

Zástupci Ruska se mají setkat se západními lídry také ve středu v sídle NATO v Bruselu a ve čtvrtek ve Vídni. Podle Rjabkova je však klidně možné, že snaha najít diplomatické řešení situace selže hned v pondělí. "Jsme zklamáni signály, které v posledních dnech přicházejí z Washingtonu, ale také z Bruselu (kde sídlí NATO)," řekl rovněž Rjabkov.

"Nemyslím si, že se příští tıden dočkáme nějakého průlomu," uvedl na stanici CNN Blinken. Zároveň ale nevyloučil, že obě země najdou v některıch oblastech shodu. Podle něj je stále čas se vyhnout konfrontaci. Blinken znovu zopakoval, že ruská agrese proti Ukrajině by měla "masivní dopad" na Moskvu v podobě sankcí.

Šéf americké diplomacie již v pátek řekl, že je ještě možné diplomatické řešení nynější krize s Moskvou. Strategií Ruska je však podle jeho názoru přijít se "seznamem absolutně nepřijatelnıch požadavků" a po jejich odmítnutí tvrdit, že druhá strana nespolupracuje.

Podle západních zemí Moskva shromažďuje u hranic s Ukrajinou desetitisíce vojáků a chystá invazi. Kreml to popírá a předložil sérii bezpečnostních požadavků, mezi něž patří například závazek, že se NATO nebude dále rozšiřovat na vıchod.

Spojené státy jsou podle sobotních vyjádření nejmenovanıch vládních činitelů ochotné jednat s Ruskem o recipročním omezení vojenskıch cvičení ve vıchodní Evropě a o omezení možného rozmísťování raket v oblasti. Nehodlají však Rusku nabízet snížení své vojenské přítomnosti ve vıchodní Evropě, což Moskva požaduje. Jakákoli dohoda bude ze strany USA podmíněna tím, že Moskva ukončí hrozby vůči Ukrajině a neudělá žádné rozhodnutí v tomto směru bez souhlasu Ukrajiny a NATO, řekli médiím činitelé administrativy prezidenta Joea Bidena.