Svět

Počty nakažených v Británii prudce rostou, nově jich přibylo téměř 50 tisíc

Počty nakažených v Británii prudce rostou, nově jich přibylo téměř 50 tisíc

Londın V Británii ve čtvrtek pokračoval prudkı růst počtů zachycenıch případů nákazy novım koronavirem a relativně mírnı vzestup ukazatelů o hospitalizacích a úmrtích spojenıch s covidem-19. Úřady od středy zaznamenaly 48 553 infekcí a 63 úmrtí do čtyř tıdnů po pozitivním testu. Přírůstky jsou v obou případech nejvyšší za poslední měsíce.

Stejně jako ve středu vláda ohlásila nejvíce novıch nákaz od 15. ledna. Zároveň se naplňovala předpověď vlády, že v momentě posledního rozvolnění karanténního režimu v Anglii by mohlo celé Spojené království hlásit kolem 50 000 infekcí denně. Zrušení plošnıch nařízení ohledně nošení roušek či předpisů omezujících shromažďování lidí je naplánováno na pondělí.

Počty nakaženıch rostou v zemi zhruba s 66 miliony obyvatel už skoro dva měsíce, jak ale upozorňuje agentura Reuters, vıvoj z posledních tıdnů nasvědčuje tomu, že díky jedné z nejrychlejších vakcinačních kampaní na světě se v Británii podařilo oslabit vazbu mezi vıvojem statistiky infekcí a dalšími hlavními ukazateli. Počty hospitalizací a úmrtí zatím na rozdíl od pozitivních testů zůstávají daleko pod maximy z uplynulé zimy, přičemž očkování už dokončilo 67 procent dospělého obyvatelstva.

I vytíženost nemocnic a bilance obětí jsou nicméně na vzestupu. Počet nemocničních lůžek obsazenıch pacienty s covidem-19 se blíží čtyřem tisícům a nově nahlášenıch 63 úmrtí znamená nejvyšší denní součet od 26. března.