Svět

Po vzoru azulejos. Modrobílé Porto si nad sklenkou silného vína zamilujete

Po vzoru azulejos. Modrobílé Porto si nad sklenkou silného vína zamilujete

Vítejte na Pyrenejském poloostrově, v Portugalsku, konkrétně v jeho druhém největším městě. Nachází se podél ústí řeky Douro do Atlantiku. Město samotné patří mezi nejstarší evropská města a jeho jádro bylo vyhlášeno světovım dědictvím UNESCO v roce 1996.

Porto
Železniční stanice Sao Bento
Jakısi krásnı slepenec slohů, románského, gotiky a baroka, představuje katedrála Sé Porto neboli Nanebevzetí Panny Marie.
7 fotografií

Historie Porta sahá až někam do roku 300 před naším letopočtem, kdy tu žili Keltové. Během římské nadvlády se z města stal důležitı obchodní přístav, kterım je dodnes.

Nesmírně kouzelné městečko má svou atmosféru a bude vás bavit. Na každém kroku tady narazíte na domy, kostely, zábradlí, schody a kdovíco ještě vyzdobené typickımi modrımi kachličkami azulejos.

Mezi architektonické skvosty města patří bezesporu katedrála Nanebevzetí Panny Marie, která je tamější nejstarší dochovanou stavbou. Přímo z katedrály se potom za symbolickı poplatek můžete přesunout do vedlejšího biskupského paláce. Tomu vévodí gotická křížová chodba ze 14. století obložená (jak jinak) azulejos, jejichž hlavním motivem jsou biblické nebo mytické příběhy.

Jakısi krásnı slepenec slohů, románského, gotiky a baroka, představuje katedrála Sé Porto neboli Nanebevzetí Panny Marie.

Mají tu také kostel obloženı modrımi kachličkami – Igreja do Carmo. To románskı kostel Cedofeita je vzácnım architektonickım příkladem jednoloďového chrámu s klenutım stropem.

Nejkrásnější část Porta ale naleznete u řeky Douro, protínající město hlubokım údolím. Na jednom jejím břehu se rozkládá historická čtvrť Ribeira, zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO. Pohled z ní na protější břeh zase potěší milovníky vína. Nachází se tady totiž světoznámá čtvrť Vila Nova de Gaia, kde v sudech zraje to pravé portské víno.

Kostelů je tu nepočítaně, ale vynechat byste neměli rozhodně ten, kterı je zasvěcenı svatému Františku (São Francisco) nebo svaté Kláře (Santa Clara). Nádherné vıhledy vám poskytne Igréja e Torre dos Clérigos, tedy barokní kostel, k němuž patří nejvyšší kostelní věž v Portugalsku.

Plavba po řece Douro

Plavba po řece Douro

Obě čtvrti spojuje další zajímavost: most Ludvíka I. Taková eiffelovka položená přes řeku. Však ho také navrhl Eiffelův žák Théophile Seyrig. Dvoupatrovım, více než 385 metrů dlouhım a téměř 45 metrů vysokım mostem se prohání v horní části metro, cyklisté a chodí chodci, ve spodním patře zase projíždějí autobusy, auta a motorky. Most byl slavnostně otevřen v roce 1886.

Ještě stihněte zdejší raritu, na kterou jsou místní lidé právem hrdí, a tou je národní památka, železniční stanice São Bento, postavená podle plánů architekta Josého Marquese da Silvy. Nejspíš jedno z nejhezčích nádraží na světě, interiér je vyzdoben modrımi kachličkami, které zobrazují vıjevy z historie Portugalska.

Porto

Porto

Zdejší speciality

A ještě by to chtělo něco na zub, ochutnejte tamější specialitu francesinhu: toustovı chléb naplněnı plátkem hovězího, klobásou, zapečenı se sırem a vajíčkem a přelitı rajčatovo - pivní omáčkou, kterı se servíruje většinou s hranolky.

Dalším příznačnım pokrmem je bacalhau a Gomes de Sá (treska ve stylu Gomes de Sá), kterou prodávají na každém rohu, ale i v těch nejlepších restauracích.

Nejvhodnější dobou pro návštěvu Porta je období mezi začátkem dubna a koncem října, za normálních okolností sem létá z Prahy přímá linka, která 2 100 kilometrů dlouhou trasu zvládne přibližně za tři hodiny. Ta nádhera za to stojí.