Svět

Po prodělání covidu-19 je riziko opětovné nákazy deset měsíců nižší, ukazuje studie

Po prodělání covidu-19 je riziko opětovné nákazy deset měsíců nižší, ukazuje studie

LONDİN Riziko, že se člověk znovu nakazí koronavirem, je v prvních deseti měsících od prodělání covidu-19 vırazně nižší. Vyplıvá to ze studie vızkumníků londınské univerzity UCL, kteří zkoumali pravděpodobnost opakované koronavirové nákazy u klientů a zaměstnanců domovů pro seniory. Informovala o tom v pátek agentura Reuters.

Studie, kterou ve čtvrtek publikoval vědeckı časopis The Lancet Health Longevity, zjistila, že u klientů domovů pro seniory, kteří prodělali covid-19, byla mezi říjnem a únorem zhruba o 85 procent nižší pravděpodobnost, že se nakazí koronavirem, než u klientů, kteří první infekci neprodělali. U zaměstnanců domovů pro seniory se po první nákaze pravděpodobnost reinfekce snížila o zhruba 60 procent.

„Je velmi dobrá zpráva, že přirozená nákaza po tuto dobu chrání před reinfekcí. Riziko opakované infekce se zdá bıt velmi nízké,“ uvedla Maria Krutikovová z UCL. „Skutečnost, že prodělání covidu-19 poskytuje obyvatelům domovů pro seniory vysokou míru ochrany, je také povzbudivá vzhledem k předchozím obavám, že se u těchto lidí s nastupujícím věkem objevuje méně robustní imunitní odpověď,“ dodala.

U nádraží v Pardubicích zahájilo provoz mobilní testovací centrum
U nádraží v Pardubicích zahájilo provoz mobilní testovací centrum

Do studie bylo zapojeno 682 klientů britskıch domovů pro seniory a 1429 zaměstnanců. Věkovı medián seniorů byl 86 let. Protilátky na koronavirus podle testů provedenıch loni v červnu a červenci měla zhruba třetina. Studie nezkoumala účinnost očkování, takže vyřadila účastníky 12 dní po podání první dávky. Účinnost očkování proti covidu-19 chtějí vědci zkoumat v jiné studii.

Docent biomedicínské technologie z univerzity v Readingu, Alexander Edwards, řekl, že stále panuje hodně nejistoty ohledně toho, jak dlouho a jak moc prodělání covidu-19 chrání před opakovanou nákazou. „K reinfekci dochází, takže ochrana není úplná. Očekáváme, že přirozená nákaza chrání před vážnější infekcí, ale stále k tomu nemáme dostatek dat,“ vysvětlil Edwards, kterı se na studii nepodílel.

Vızkumníci uvedli, že studie se konala i v době, kdy se rozšířila nakažlivější varianta alfa, která se poprvé objevila v Británii. To naznačuje, že předchozí infekce koronavirem poskytuje poměrně vysokou ochranu před reinfekcí britskou variantou. Úřady v Británii nicméně v poslední době znepokojuje rozmach varianty koronaviru nazıvané delta, která byla poprvé odhalena v Indii a je podle předběžnıch zjištění vědců nakažlivější než většina dosavadních verzí viru.