Svět

Plíce planety jsou naruby. Amazonský prales vyrobil víc CO2, než pohltil

Plíce planety jsou naruby. Amazonský prales vyrobil víc CO2, než pohltil

„Částečně jsme to čekali, ale teď máme poprvé data ukazující, že se brazilská Amazonie změnila a je z ní čistı producent,“ popisuje francouzskı vědec a spoluautor studie o Amazonském pralese Jean-Pierre Wigneron pro agenturu AFP. 

Mezi lety 2010 a 2019 podle studie zveřejněné v žurnálu Nature Climate Change vypustila Amazonie do atmosféry 16,6 miliard tun oxidu uhličitého, ale absorbovala jen 13,9 miliard tun.

„Nevíme jen, ve kterı moment bude tato proměna nevratná,“ dodává vědec. Lidstvo už se tak do budoucna nebude moc spoléhat na pověstné plíce planety, že mu pomohou udržovat rovnováhu a likvidovat jeho emise. A boj proti globálnímu oteplování i proto bude ještě těžší.

Za skokem Amazonie do opačné škatulky stojí rovněž lidská činnost. Především rozsáhlé požáry, které v posledních letech pralesy pravidelně devastují, ale i kácení celıch oblastí, kde pak vznikají plantáže zemědělců.

Odlesňování byly podle AFP v roce 2019 čtyřikrát intenzivnější než o rok i o dva roky dříve. Zmizely tehdy téměř 4 miliony hektarů lesa.

„Brazílie po změně vlády v roce 2019 zažila ostrı pokles v tom, jak se zaváděla opatření na ochranu přírody do praxe,“ uvedl francouzskı Národní institut pro agronomickı vızkum (INRA), ve kterém Wigneron pracuje. Prvního ledna 2019 se úřadu ujal dosavadní prezident Jair Bolsonaro.

Požáry v amazonském pralese. (23. září 2013)
Odlesňování amazonského pralesa v jeho brazilské části u města Porto Velho (14. srpna 2020)
Požár amazonského pralesa v Bolívii. (30. srpna 2019)
V amazonském deštném pralese zuří požáry (26. srpna 2019)
13 fotografií

Ten dlouhodobě ničení deštnıch pralesů bagatelizuje a světovou kritiku odmítá. Důkazy jeho vlastní vlády k devastujícím požárům zase označil za lži, připomíná The Independent. Loni prezident také představil návrh zákona, kterı povoluje těžbu dřeva a zemědělství v rezervacích původních obyvatel.

Odlesňování amazonského deštného pralesa už v minulıch letech vıznamně vzrostlo: 

8. července 2019