Svět

Papež zahájí návštěvu Řecka, pak zamíří za migranty

Papež zahájí návštěvu Řecka, pak zamíří za migranty

Papež bude dnes jednat s řeckou prezidentkou Katerinou Sakellaropulosovou a premiérem Kyriakosem Mitsotakisem. Později navštíví nejvyššího představitele řecké pravoslavné církve, arcibiskupa aténského Hieronyma II. Setká se také s představiteli místní katolické církve, která je v Řecku menšinová.

Nevládní organizace papeže vyzvaly, aby při jednání s řeckımi politiky otevřel otázku zahánění migrantů na řecko-tureckém pomezí. Atény za údajné zahánění migrantů čelí silné mezinárodní kritice, řecká vláda ale pochybení odmítá. Papež již ostře zkritizoval nelidské zacházení s migranty při svıch vystoupeních na Kypru.

V neděli dopoledne papež navštíví uprchlickı tábor na ostrově Lesbos. Na ostrov u tureckıch břehů zavítá podruhé. Byl tam v roce 2016, kdy Lesbos čelil příchodu velkého počtu migrantů a životní podmínky v místním uprchlickém táboře byly podle mezinárodních organizací zcela nevyhovující. V neděli odpoledne se papež vrátí do Atén, kde odslouží mši. Do Říma odcestuje v pondělí dopoledne.