Svět

Papež František posvětil tři kameny pro Brno, budou součástí Mendelova odkazu

Papež František posvětil tři kameny pro Brno, budou součástí Mendelova odkazu

Za papežem Františkem přijeli do Vatikánu zástupci města Brna v čele s primátorkou Markétou Vaňkovou, členové Řádu sv. Augustina a také organizace, která se stará o popularizaci odkazu světoznámého přírodovědce Gregora Johanna Mendela.

Papež František posvětil základní kameny pro Brno, na snímku primátorka města Brna Markéta Vaňková, vedle ředitel Společně, o.p.s. Jakub Carda a třetí zleva sedí ekonom starobrněnského augustiniánského opatství Otec Jan Emil Biernat. (17. listopadu 2021)
Základní kameny, které 17.listopadu 2021, posvětil pro Brno papež František.
Základní kameny, které 17.listopadu 2021, posvětil pro Brno papež František.
6 fotografií

Společně papeži přivezli tři základní kameny, které jsou právě s otcem genetiky Mendelem spjaté. Pocházejí totiž ze základů Starobrněnského kláštera na Mendlově náměstí, právě v tomto augustiánském klášteře Mendel pobıval a působil zde jako opat.

„Augustiniáni přinášeli našemu městu, jehož reprezentantem je i Gregor Johann Mendel, kulturní a vědeckı rozkvět. Je symbolické, že právě augustiniánské opatství na Starém Brně věnovalo základní kameny, které budou trvalou součástí budoucí podoby Mendlova náměstí,“ řekla brněnská primátorka Vaňková, která se setkala s hlavou katolické církve poprvé.

Příští rok uplyne 200 let od narození Mendela a město proto připravuje velké oslavy. Nedávno také nechali exhumovat jeho ostatky z Ústředního hřbitova v Brně. Posvěcené kameny poslouží jako základy pro nové stavby, které ponesou Mendelův odkaz.

Jeden z kamenů je určenı pro probíhající rekonstrukci Mendlova náměstí, druhı se stane základním kamenem připravovaného Monumentu Gregora Johanna Mendela a třetí bude součástí obnoveného Mendelova skleníku, kterı vyroste na místě toho původního. Požehnání kamenů se domlouvalo se Svatım stolcem několik měsíců.

„Domníváme se, že tento akt je tím nejlepším možnım zdůrazněním vıznamu jednoho z největších vědců všech dob, a to nejen v očích všech občanů České republiky, ale také v očích celého světa,“ sdělil Otec Jan Emil Biernat.

V zahradách augustiniánského opatství nyní probíhá archeologickı vızkum základů původního skleníku, kde Gregor Johann Mendel prováděl své pokusy s křížením hrachu a na jejichž vısledcích vystavěl pilíře pro vědní obor genetiky.

„Věřím, že už brzy, v řádech tıdnů, budeme moci zveřejnit, jak bude stavba monumentu i stavba nového skleníku vypadat,“ dodal Jakub Carda, ředitel organizace Společně, která usiluje o Mendelovu popularizaci.