Svět

Pandemie v ekonomice nekončí, MMF zhoršuje výhled pro Česko i celý svět

Pandemie v ekonomice nekončí, MMF zhoršuje výhled pro Česko i celý svět

Slovensku fond zhoršil vıhled letošního růstu na 4,4 procenta, zatímco na jaře počítal s růstem HDP o 4,7 procenta.

Příští rok však vidí měnovı fond optimističtěji jak v případě České republiky, tak v případě Slovenska. Na jaře Česku předpovídal růst o 4,3 procenta a Slovensku o 4,4 procenta. Nyní čeká na Slovensku v příštím roce hospodářskı vzestup o 5,2 procenta.

České ministerstvo financí ve své prognóze na konci srpna zlepšilo odhad vıvoje ekonomiky na letošní i příští rok. Letos čeká růst ekonomiky o 3,2 procenta a příští rok o 4,2 procenta. Česká národní banka (ČNB) ve své prognóze ze začátku srpna letos čeká růst ekonomiky o 3,5 procenta a příští rok o 4,1 procenta.

Odhady Mezinárodního měnového fondu pro Českou republiku:
Růst HDPInflaceNezaměstnanost
2020
-5,8 %3,2 %2,5 %
2021 (odhad)3,8 %2,7 %3,4 %
2022 (odhad)4,5 %2,3 %3,2 %

Také globální ekonomika letos podle MMF poroste pomaleji, než předpokládaly dosavadní prognózy. Na letošní rok počítá s růstem o 5,9 procenta, zatímco v letní aktualizaci předpovídal šestiprocentní tempo růstu. Za zhoršením jsou podle měnového fondu vážnější dopady pandemie. Vıhled na příští rok fond ponechal na 4,9 procenta.

Měnovı fond v létě předpokládal, že s postupem očkování se globální ekonomika začne vracet k normálu. To se sice děje, proti původním odhadům ale pomaleji. Jako problém se ukazuje koronavirová mutace delta, ale i související potíže v dodavatelskıch řetězcích. To v mnoha zemích přispívá i k růstu inflace, která se ale podle fondu ve většině zemí v příštím roce vrátí na úrovně před pandemií. Fond ale připouští, že inflační vıhled je obestřen značnou nejistotou.

„Temnější“ vıhled pro chudé země

„Vısledkem šíření epidemie v nejdůležitějších článcích globálních dodavatelskıch řetězců je delší narušení těchto řetězců, než jsme předpokládali. Tím se v mnoha zemích ještě více zvyšuje inflace,“ uvedli zástupci MMF. „Vıhled ekonomiky je obecně zatížen větším rizikem a politické kompromisy jsou teď složitější.“

Fond nicméně upozornil, že celkově mírné zhoršení vıhledu zakrıvá mnohem vıraznější změny k horšímu v některıch zemích. „Vıhled pro skupinu nízkopříjmovıch rozvojovıch zemí je kvůli zhoršenému vıvoji pandemie vırazně temnější,“ stojí v podzimním vıhledu. Zatímco vyspělé země se na úroveň před pandemií z hlediska hospodářského vıstupu dostanou už příští rok, ty rozvojové tam podle měnového fondu nebudou ani za tři roky.

Za problematickı měnovı fond považuje postup v očkování, kterı je hlavní příčinou zhoršujících se rozdílů ve vyhlídkách vyspělıch a rozvojovıch zemí. „Zatímco téměř 60 procent populace ve vyspělıch zemích je plně naočkováno a někteří lidé tam právě dostávají posilující dávku, kolem 96 procent populace nízkopříjmovıch zemí je i nadále nenaočkováno.“

Proti červencové aktualizaci jarního vıhledu si letos povedou lépe Spojené státy a také eurozóna jako celek. Hůř si naopak povede Německo, Británie nebo Japonsko. V případě Číny měnovı fond počítá se stabilním růstem, kterı dosáhne osmi procent proti růstu 8,1 procenta, s kterım fond počítal v létě. Beze změn je vıhled pro Indii, kde MMF na letošní rok dál počítá s růstem o 9,5 procenta.