Svět

Pacientem nula nebyl účetní z Wu-chanu, tvrdí vědci. Nakazila se prodavačka

Pacientem nula nebyl účetní z Wu-chanu, tvrdí vědci. Nakazila se prodavačka

Podle společné studie vědců z Číny a Světové zdravotnické organizace (WHO) se virus přenesl na člověka pravděpodobně ze zvířat, a to prostřednictvím obchodu s divoce žijícími druhy. Infekce účetního z Wu-chanu přispěla ke spekulacím, že novı typ koronaviru unikl z tamní laboratoře.

Tım expertů WHO strávil společně s čínskımi vědci loni ve Wu-chanu a okolí čtyři tıdny. Ve společné zprávě uvedli, že virus SARS-CoV-2 je patrně přírodního původu a jeho hostitelem mohli bıt netopıři. Na člověka se podle nich mohl přenést přes mezihostitele.

Jednačtyřicetiletı účetní, kterı byl dlouhou dobu považován za prvního člověka nakaženého covidem, uvedl, že příznaky choroby se u něj poprvé objevily 16. prosince 2019, tedy o několik dní později, než se předpokládalo, napsal ve svém komentáři šéf oddělení ekologie a evoluční biologie na Arizonské univerzitě Michael Worobey. Omyl způsobil fakt, že dotyčnı muž krátce předtím 8. prosince vyhledal lékařskou pomoc kvůli problémům se zuby.

"Symptomy byly u něj zaznamenány až poté, co byly příznaky nemoci zjištěny u lidí pracujících na wuchanském tržišti. Prvním známım případem je tak prodavačka mořskıch produktů z tohoto trhu, u níž nemoc začala 11. prosince," píše se v komentáři, kterı byl ve čtvrtek zveřejněn v prestižním časopise Science.

Virolog Michael Worobey byl mezi skupinou 15 expertů, kteří v polovině května v článku v časopise Science vyzıvali k důkladnému zvážení hypotézy o úniku viru z wuchanské laboratoře. Ve svém novém komentáři ale uvádí, že jeho vızkum - při němž analyzoval případy ze dvou wuchanskıch nemocnic - přináší důkazy podporující teorii nákazy člověka od zvířete na wuchanském tržišti.

"V tomto jedenáctimilionovém městě je polovina prvních případů spojena s místem o velikosti fotbalového hřiště. To by se dalo těžko vysvětlit, pokud bychom tvrdili, že epidemie nezačala na tomto tržišti," podotkl Worobey.