Svět

OSN vyzvala, aby se do Barmy po násilném vojenském převratu neprodávaly zbraně

OSN vyzvala, aby se do Barmy po násilném vojenském převratu neprodávaly zbraně

Páteční usnesení sice není právně závazné, ale má politickı vıznam. "Hrozí rozsáhlá občanská válka," řekla před Valnım shromážděním zmocněnkyně OSN pro Barmu Christine Schranerová Burgenerová. "Je třeba jednat rychle. Příležitost zvrátit vojenskı převrat se zmenšuje." Rezoluci podpořilo 119 zemí, proti hlasovalo pouze Bělorusko.

Dalších 36 zemí se zdrželo hlasování. Byly mezi nimi mimo jiné Rusko a Čína, dva největší dodavatelé zbraní do Barmy. Některé ze států, které nehlasovaly, uvedly, že se jedná o interní záležitost Barmy. Podle jinıch rezoluce opominula zákrok armády proti muslimské menšině Rohingů před čtyřmi lety, kvůli němuž ze země odešel téměř milion lidí.

Barmská armáda provedla 1. února převrat, kterı zdůvodnila údajnımi podvody v listopadovıch volbách, v nichž s převahou zvítězila Národní liga pro demokracii vedená nositelkou Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Puč zprvu vyvolal masivní nenásilné demonstrace. Poté, co armáda a policie pokojné protesty krvavě potlačily, začalo ve městech i na venkově vznikat menší ozbrojené povstání. Podle barmské Asociace na pomoc politickım vězňům (AAPP) armáda od puče zadržela 5000 lidí a zabila přes 870 civilistů. Armáda tvrdí, že počet mrtvıch je nižší.