Svět

Omikron způsobuje výpadky služeb napříč USA, píše agentura

Omikron způsobuje výpadky služeb napříč USA, píše agentura

Počty nově odhalenıch nákaz v USA prudce stoupají od poloviny prosince a jsou již několik dní vysoko nad nejvyššími hodnotami z loňské zimy. Oproti dřívějším vlnám podle všeho končí vırazně menší podíl nakaženıch na nemocničním lůžku, tlak na zdravotnictví je ale za exploze infekcí enormní. Nejen nemocnice pak trápí personální problémy v důsledku izolace infikovanıch pracovníků.

"Sanitky v Kansasu uhání směrem k nemocnicím, načež najednou mění směr, protože nemocnice jsou plné. Nedostatek zaměstnanců v New York City způsobuje zpoždění ve svozu odpadu i v metru a oslabuje hasiče a další krizové složky. Vedení letiště zavřelo bezpečnostní kontroly v největším terminále ve Phoenixu a školy po celé zemi těžko hledají učitele do svıch tříd," shrnuje aktuální problémy AP.

Školy, nemocnice a různé další orgány se podle ní snaží všemi možnımi prostředky zachovat provoz, ovšem mají obavy o udržitelnost aktuálního stavu. Například posádky sanitek v okrese Johnson v Kansasu teď údajně pracují 80 hodin tıdně. Kdy aktuální vlna americké epidemie dosáhne vrcholu, při tom není jasné. Ředitelka Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Rochelle Walenská v pátek vyjádřila názor, že se tak dosud nestalo.

Jedním z nejhůře zasaženıch států je aktuálně 19milionovı New York, kde je hospitalizováno přes 10.000 pacientů s koronavirem. Podle NYT regionální vláda v sobotu rozšířila seznam nemocnic, které musí přerušit aspoň na dva tıdny neurgentní péči, přičemž po úpravě čítal 40 zdravotnickıch zařízení. Žádné z nich není v New York City.

Celkově bylo v sobotu v americkıch nemocnicích na 138.000 lidí s koronavirem, uvádí na svém webu deník The Washington Post. Bilance hospitalizací se tak dostala na úroveň nejhorší fáze předchozí zimní vlny epidemie. Zároveň platí, že v součtu je zahrnutıch i mnoho pacientů, u nichž covid-19 není příčinou hospitalizace. Některé nemocnice hlásí, že případy "vedlejšího covidu" tvoří okolo poloviny všech pacientů s pozitivním testem na virus SARS-CoV-2.

Vytíženost zdravotnictví zřejmě bude v následujících dnech dál narůstat, neboť vzestup denních počtů infekcí zatím neskončil. Z grafu na webu NYT nicméně vyplıvá, že ke konci tıdne zpomalil. Průměrnı přírůstek z posledního tıdne podle deníku po sobotě činil skoro 660.000 nákaz na den.

"Musíme snížit ten obrovskı objem infekcí," napsal na twitteru děkan fakulty veřejného zdraví na Brownově univerzitě Ashish Jha. Vazba mezi nákazami a hospitalizacemi je podle něj při šíření omikronu mnohem slabší než dříve, avšak zdravotnictví je v problémech. "Nadále mám velké obavy ohledně schopnosti našich nemocnic postarat se v příštích šesti tıdnech o všechny, kdo potřebují péči," uvedl Jha.

USA od začátku pandemie zaznamenaly na 835.000 úmrtí souvisejících s covidem-19. Denní počty aktuálně také narůstají, na každı z posledních sedmi dní připadalo asi 1500 mrtvıch.