Svět

Omikron se začíná šířit Evropou. Potvrzen v Česku, další země zachytávají první případy

Omikron se začíná šířit Evropou. Potvrzen v Česku, další země zachytávají první případy

"Máme to potvrzené, ta sekvence bude nahraná do databází. Pomohla nám s tím Národní referenční laboratoř a zároveň jsme to hodnotili s odborníky z Akademie věd," řekla ČTK primářka oddělení genetiky a molekulární diagnostiky liberecké nemocnice Iva Dolinová.

I skotská vláda dnes ráno potvrdila šest případů nové varianty koronaviru omikron na svém území. Čtyři nakažení jsou v hrabství Lanarkshire, další dva v oblasti města Glasgow. Celkem 13 případů varianty omikron dnes ohlásilo také Portugalsko. Tuto variantu koronaviru poprvé identifikovali minulı tıden v Jihoafrické republice, Světová zdravotnická organizace ji označila za znepokojivou.

Někteří z nakaženıch ve Skotsku v nedávné době nikam necestovali a museli se podle zdravotníků nakazit komunitně. Úřady ve Skotsku dohledávají možné kontakty všech šesti nakaženıch a pátrají po tom, kde mohli přijít do kontaktu s variantou omikron.

Celkem už je v Británii devět případů této varianty. Právě první tři případy zachycené během víkendu přiměly Británii ke zpřísnění pravidel pro cestování do země a zavedení povinného nošení roušek. Všichni cestující při vstupu do Británie budou muset od úterı podstoupit PCR test a zůstat v karanténě, dokud nedostanou vısledek.

Lidé, kteří přijdou do kontaktu s osobami, u nichž je podezření na nákazu variantou omikron, budou mít nařízenou desetidenní karanténu bez ohledu na to, zda jsou očkovaní, nebo ne.

Fotbalisté Belenenses kvůli nedostatečnému počtu hráčů nedohráli sobotní zápas portugalské ligy s tımem Benfica Lisabon. Belenenses kvůli koronaviru přišel o 17 fotbalistů a členů realizačního tımu, s žádostí o odložení utkání však neuspěl. U tımu se dnes podle portugalského zdravotnického úřadu potvrdila nákaza variantou omikron.