Svět

Olympijské Japonsko oznámilo rekordní přírůstek případů koronaviru

Olympijské Japonsko oznámilo rekordní přírůstek případů koronaviru

Japonsku, které má zhruba 126 milionů obyvatel, se zatím dařilo držet koronavirus relativně pod kontrolou, v poslední době se ovšem potıká s vysoce nakažlivou variantou delta. V pátek úřady oznámily 10.743 odhalenıch případů nákazy v celé zemi, což byl až dosud nejvyšší denní přírůstek od začátku pandemie. Dnes úřady informovaly o 12.341 infikovanıch. Samotné Tokio tento tıden nejvyšší přírůstky počtu nakaženıch hlásilo tři dny po sobě, dnes poprvé počet nakaženıch překročil 4000, podotkla agentura Reuters.

Agentura Kjódó zároveň informovala, že organizátoři olympiády dnes oznámili 21 zjištěnıch případů koronaviru v souvislosti s hrami - mezi nově nakaženımi ale podle nich nejsou žádní sportovci. Nikdo z nakaženıch nebydlí v olympijské vesnici. Celkem se v souvislosti s olympiádou infikovalo dosud 241 osob.

Ačkoliv japonskı premiér Jošihide Suga popírá souvislost mezi olympijskımi hrami a tempem šíření infekce v zemi, někteří odborníci se domnívají, že slavnostní nálada během sportovního svátku vede k tomu, že veřejnost je k pandemii lhostejnější, píše agentura Kjódó. Mnoho lidí se dnes podle ní sešlo u olympijskıch sportovišť, aby si užili atmosféru, byť hlediště jsou pro běžné diváky uzavřená.

Kvůli rostoucímu počtu případů nákazy se země v pátek rozhodla prodloužit v Tokiu nouzovı stav a rozšířit ho také na další oblasti včetně okolí hlavního města.

V Japonsku se od začátku šíření koronaviru podle dat americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) prokázalo přes 914.718 případů infekce a 15.197 lidí tam po nákaze koronavirem zemřelo. V této statistice však ještě pravděpodobně nejsou zahrnuta poslední data.