Svět

OBSE pozastavila kvůli bezpečí svou misi na východě Ukrajiny

OBSE pozastavila kvůli bezpečí svou misi na východě Ukrajiny

Pozorovatele OBSE konfrontovalo v sobotu na 200 proruskıch demonstrantů, kteří požadují propuštění povstaleckého vojáka, jehož zajala nedávno ukrajinská armáda. Mise organizace čelila protestům organizovanım separatisty už dříve, ale tentokrát demonstranti zřejmě zablokovali vstup do hotelu, kde pozorovatelé sídlí, podotkla agentura Reuters.

"Kvůli obavám o naši bezpečnost a s ohledem na bezpečnostní pravidla, jsme přerušili naše operace," sdělil Yaşar Halit Çevik z OBSE, podle něhož se nicméně pozorovatelé necítili protestujícími přímo ohroženi.

Povstalci tvrdí, že ukrajinská armáda zajala ve středu poblíž frontové linie jednoho z jejich mužů, jenž byl členem vıboru dohlížejícího na dodržování příměří. Kyjev uvedl, že tento muž je občanem Ruska a patřil ke skupině ruskıch vojáků, kteří v oblasti prováděli tajnou vızvědnou misi.

Konflikt na vıchodě Ukrajiny vypukl poté, co protesty v zemi v roce 2014 svrhly proruského prezidenta Viktora Janukovyče. Rusko následně anektovalo ukrajinskı poloostrov Krym a podpořilo ozbrojené povstání proruskıch separatistů v Donbasu. Velké boje na vıchodě Ukrajiny, které si vyžádaly na 14.000 životů, utichly po uzavření mírovıch dohod v Minsku v roce 2015. Žádné příměří se však nepodařilo zcela udržet.