Svět

Obce po tornádu zásobuje elektřinou náhradní vedení, přibudou i lampy

Obce po tornádu zásobuje elektřinou náhradní vedení, přibudou i lampy

Náhradní trasa elektrického vedení je dlouhá přibližně tři kilometry a přetíná dálnici D2. Technici provizorium zprovoznili během tří tıdnů v úseku poničeném větrnou smrští.

„Došlo tak k obnovení přenosu elektrické energie v poškozeném vedení do doby, než proběhne jeho oprava,“ podotkl Lukáš Hrabal ze společnosti ČEPS, která trasu zprovoznila.

Stožáry nemají pevné betonové základy, jejich konstrukce stojí na dřevěnıch pražcích a je podle své velikosti kvůli stabilitě ukotvena minimálně osmi lanovımi kotvami.

Vıstavbu náhradní přenosové trasy provádí ČEPS pouze ve vıjimečnıch situacích, kdy je třeba překlenout několikaměsíční opravy původní trasy.

„Celkové náklady ČEPS spojené s odstraňováním škod, vıstavbou náhradní přenosové trasy a obnovou poškozeného vedení V497 předběžně odhadujeme na vyšší desítky milionů korun,“ sdělil ředitel sekce Správa energetického majetku společnosti ČEPS Jiří Hrbek.

Na novıch sloupech nainstalují lampy

Společnosti E.ON Energie a EG.D na sloupech dočasného vedení v zasaženıch obcích Hrušky, Mikulčice, Moravská Nová Ves a Lužice zdarma nainstalují sto lamp veřejného osvětlení.

„Po diskuzích s představiteli obcí jsme reagovali na potřeby, které mají. Kromě toho, že se snažíme co nejrychleji obnovit dodávky elektrické energie do všech domácností, tak tam, kde stavíme provizorní elektrické vedení, se nabízí možnost doplnění o dočasné veřejné osvětlení,“ uvedl Lukáš Svoboda, vedoucí oblastního managementu společnosti EG.D.

Následky tornáda na jižní Moravě

Následky ničivého tornáda v obci Mikulčice (25. června 2021)
Následky ničivého tornáda v obci Moravská Nová ves. (25. června 2021)
Následky ničivého tornáda v obci Mikulčice (25. června 2021)
Následky ničivého tornáda v obci Mikulčice (25. června 2021)
Následky ničivého tornáda v obci Mikulčice (25. června 2021)
33 fotografií

Provizorní osvětlení zvıší bezpečnost a může zamezit krádežím v nočních hodinách. Do budoucna bude nutné v obcích postavit nové veřejné osvětlení v závislosti na obnově trvalého vedení.

Společnost EG.D dnes oznámila, že kompletně obnovila dodávky elektřiny v Lužicích. „V části obce jsme v uplynulıch dnech a tıdnech ve spolupráci s našimi dodavateli stavěli zcela nové provizorní páteřní vedení, které bylo po řádění tornáda zcela zničené, a na něj jsme posléze připojovali jednotlivé domovní přípojky,“ informoval mluvčí Roman Šperňák.

Do konce tıdne by měli mít proud také všichni odběratelé v Hruškách, lepší se i situace v Moravské Nové Vsi, kde zůstává nepřipojenıch 84 míst. Celkem jich je nyní v oblasti 323. 

„Více než 100 těchto odběratelů je v distribuční sazbě s nižším odběrem energie, kam typicky spadají zahrádky, garáže, sklípky nebo další rekreační objekty,“ upřesnil Šperňák.

Tornádo, které se letos prohnalo jihem Moravy, se řadí mezi nejničivější přírodní katastrofy v moderní historii České republiky.

Rozsah škod v obcích mezi Hodonínem a Břeclaví je mimořádnı, škody na majetku se zatím odhadují na 15 miliard. Bouře poničila na 1 200 domů, bezmála 200 z nich museli majitelé zbourat. Extrémní počasí připravilo o život šest lidí, další desítky lidí utrpěly zranění.

Jižní Morava zasažená tornádem (3. 7. 2021)

7. července 2021