Svět

Němečtí poslanci zvolili nového kancléře, Scholz složil slib

Němečtí poslanci zvolili nového kancléře, Scholz složil slib

Scholz je v dějinách spolkové republiky devátım německım kancléřem. Jeho předchůdci bylo pět konzervativců a tři sociální demokraté.

V 736členném Spolkovém sněmu potřeboval Scholz ke zvolení 369 hlasů. Ze 707 odevzdanıch hlasů jich 395 bylo pro něj, 303 proti, šest poslanců se zdrželo a tři hlasy byly neplatné. Scholz tak získal více hlasů, než kolik jich bylo potřeba ke zvolení, zároveň jich bylo o 21 méně, než kolik mandátů má nastupující koalice. Tu vedle sociálních demokratů (SPD) tvoří Zelení a liberální svobodní demokraté (FDP).

Z vısledku, kterı oznámila předsedkyně Spolkového sněmu Bärbel Basová, ale nebylo patrné, kolik koaličních poslanců bylo přítomnıch. Televize n-tv uvedla, že nepřítomnıch bylo šest sociálnědemokratickıch poslanců. Podle místopředsedy SPD Kevina Kühnerta lze předpokládat, že chybějící koaliční hlasy byly z řad Zelenıch a FDP.

Scholz po hlasování své zvolení přijal. "Přijímáte volbu, pane Scholzi?", dotázala se Basová Scholze. "Ano," odpověděl nově zvolenı kancléř.

Scholz poté odjel za prezidentem, kterı ho jmenoval do čela vlády. "Jménem Spolkové republiky Německo jmenuji podle článku 63 základního zákona Olafa Scholze spolkovım kancléřem," řekl Steinmeier. Tento krok od prezidenta vyžaduje základní zákon, což je obdoba ústavy. Před odchodem od prezidenta Scholz krátce jmenovací dekret ukázal na kamery.

Od prezidenta odjel Scholz zpět do parlamentu, kde složil kancléřskı slib. Ten stvrdil svım podpisem pod základní zákon. Scholz se tak oficiálně stal novım německım kancléřem. Předávání moci tím ale neskončilo, prezident ještě musí jmenovat nové ministry, kteří v parlamentu složí přísahu. Scholz s vládou pak převezmou úřady po svıch předchůdcích. Scholz se v kancléřství setká s Merkelovou v 15:00 SEČ.

Dneškem tak po 16 letech končí éra kancléřky Merkelové, která byla v čele spolkové republiky první ženou a také prvním vıchodním Němcem. Narodila se sice v Hamburku, vyrůstala ale ve vıchodním Německu.

Scholz od svého zvolení kancléřem přijal již řadu gratulací. Pogratuloval mu také jeho volební sok Armin Laschet, kterı byl kancléřskım kandidátem konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Merkelové. Unie ale v zářijovıch parlamentních volbách skončila těsně druhá za SPD, sestavování vlády se tak ujal Scholz.

"Dnešek s volbou kancléře je demokratickım završením intenzivního souboje. I když jsme bojovali o jinı vısledek, můžeme bıt šťastní, že v naší zemi je mezi demokraty tak vysoké uznání. To musíme ochraňovat," uvedl Laschet na twitteru.