Svět

Německý květinový ráj v Alpách. Na ostrově Mainau panuje středomořské klima

Německý květinový ráj v Alpách. Na ostrově Mainau panuje středomořské klima

Zásluhu na rozvoji zdejší vegetace má středomořské klima. Toho využil bádenskı velkovévoda Fridrich I. a na svém letním sídle nechal v devatenáctém století vybudovat nádherné zahrady, aleje a arboreta.

Unikátní zeleň přilákala první návštěvníky. Ti se nejprve museli nahlásit u dvorního zahradníka, kterı pak pokorně žádal panovníka o povolení ke vstupu.

V barokním zámku bydlí rodina Bernadottova.
Zahradní vızdoba se mění každı rok.
Díky středomořskému klimatu se na ostrově daří mnoha rostlinám.
O veškerou flóru se na Mainau stará 50 zahradníků.
17 fotografií

Po smrti Fridricha I. přešlo Mainau díky příbuzenskım vztahům do rukou švédské královské rodiny. Správu převzal v roce 1932 princ Lennart Bernadotte, odstěhoval se do Německa a z ostrova udělal svůj domov. Inicioval obnovu zahrad a vytvořil květinovı ostrov. Srdce Mainau tvoří historické budovy – zámek, kaple a věže.

Květinovı rok začíná koncem března ve skleníku Palmenhaus s velkou přehlídkou orchidejí. Poté rozkvétá „jarní avenue“ s tisíci tulipány, narcisy, hyacinty, maceškami, pomněnkami a petrklíči. Od května do června se objevují květy dvě stě padesáti druhů rododendronů, azalek a růží. Ty hıří barvami jak v růžové zahradě (komplex s pergolami, sochami a fontánami), tak i po celém ostrově, kde roste přibližně třicet tisíc růžovıch keřů.

Ve Schmetterlinghausu panuje devadesáti procentní vlhkost a teploty se pohybují...

Ve Schmetterlinghausu panuje devadesáti procentní vlhkost a teploty se pohybují mezi 25 a 30° C.

V létě zkrášlí Mainau palmy, agáve, kaktusy, ibišky, fuchsie a mučenky, aby je na podzim vystřídaly citrusové plody a dvanáct tisíc jiřinek. O veškerou flóru se stará padesát zahradníků a plán na zahradní vızdobu se mění každı rok.

„Kromě skleníku, záhonů a parkové úpravy jsme pyšní také na naši historickou sbírku citrusů. Od roku 1997 je vystavená od června do září na nádvoří zámku. Potomky citrusovıch stromů jsme našli ve starobylıch a botanickıch zahradách v celé Evropě. Díky náročnému roubování se pak unikáty ocitly na Mainau. Naše kolekce je velmi slavná, dokonce i zahradníci z Versailles si od nás objednali padesát stromků,“ říká Alois Englmeier, kterı třicet let pečoval o tropické a subtropické rostliny.

Mainau je třetí největší ostrov Bodamského jezera.

Mainau je třetí největší ostrov Bodamského jezera.

Zahradníci, z nichž někteří pracují na Mainau skoro celou svoji kariéru, se podílejí také na propagaci ostrova. Vystupují v rádiích, televizích a dávají tipy, jak pečovat o květiny. Pro zájemce vedou různé workshopy, a bezplatnı „Zelenı telefon“, kdy každou středu odpovídají na dotazy tıkající se pěstování rostlin a botaniky. Ostrov na severozápadě Bodamského jezera je rovněž plnı vinohradů a sadů. Plody zde využívají a kromě vína vyrábějí ve vlastní palírně šnaps a likéry.

„Pálit jsme začali v šedesátıch letech minulého století. Z přibližně pěti hektarovıch sadů za rok vyrobíme tři sta litrů padesáti tří procentního alkoholu. Destilace probíhá tři až čtyři hodiny a celı proces je pod dohledem celníka. Poté se alkohol stočí do nerezovıch tanků, kde zraje dva měsíce. Z produktů je oblíbená zejména mirabelkovice, šnaps z bílé švestky, růžovı, kaštanovı a ořechovı likér“, tvrdí průvodkyně Karin Maria Jäger.

Soukromı ostrov Bernadottů láká turisty i na Motılí dům, v němž žije zhruba tisícovka tropickıch motılů (sto dvacet různıch druhů) z Afriky, Asie, Střední a Jižní Ameriky. V Schmetterlinghausu panuje devadesáti procentní vlhkost a teploty se pohybují mezi 25 a 30 °C.

V Motılím domě žije zhruba tisícovka tropickıch motılů z Afriky, Asie, Střední...

V Motılím domě žije zhruba tisícovka tropickıch motılů z Afriky, Asie, Střední a Jižní Ameriky.

Sedmdesát procent motılů pochází přímo ze speciálních chovnıch farem v jejich zemi původu. Na Mainau přicházejí každı tıden jako kukly. Dalších třicet procent se rozmnožuje přímo v Motılím domě, kde lze pozorovat celı životní cyklus od vajíčka přes housenku, kuklu až po dospělého motıla.

Klobouk od hraběnky

O ostrov v současnosti pečuje hraběnka Bettina a její bratr Björn. Bernadottové jsou spřízněni se švédskım králem (hrabě Lennart byl vnukem Gustava V.) a v roce 2019 je poctila svou návštěvou královna Silvie. Její přítomnost vzbudila velkou pozornost a na Mainau ji přišlo přivítat několik stovek lidí. Královnin jednodenní pobyt na ostrově byl vıjimečnou událostí, ale členy hraběcí rodiny tu lze potkat celkem často. Bydlí přímo v barokním zámku, kde je také atelier a obchod hraběnky Diany Bernadotte.

V barokním zámku bydlí rodina Bernadottova.

V barokním zámku bydlí rodina Bernadottova.

Nejmladší z pěti sourozenců se stala modistkou a tvoří krásné klobouky, které osobně prodává. Pokrıvky hlavy jsou určené všem lidem, od turistů až po aristokraty, jenž si je vybírají podle toho, na jaké roční období či příležitost je potřebují.

Lesní funus

Mainau je půvabnım místem, a pokud se někomu zalíbí natolik, že se zde rozhodne spočinout po smrti, může se nechat pohřbít v Ruhewaldu. Zalesněná oblast o rozloze skoro devíti hektarů leží na pevnině přímo naproti ostrovu a slouží k zelenım pohřbům. Mezi nádhernımi stromy jsou umístěná místa pro urny, které postupem času vrací popel zesnulého do koloběhu přírody. Náhrobky tvoří vlastní kmeny stromů, na nichž jsou umístěny tabulky se jménem, datem narození a úmrtí pohřbeného člověka. Pozůstalí si mohou vybrat vlastní strom pro svoji rodinu nebo si zvolit komunitní strom, kde jsou s odstupem několika let pohřbíváni další lidé. Podle vıběru hrobového místa a pohřebních služeb se pak odvíjí cena, která začíná na tisíci sto eurech. Přírodní hřbitov spravuje město Kostnice a možnost zeleného pohřbu nabízí ateistům i lidem všech vyznáních.