Svět

Německo už nemá zájem o ruskou vakcínu Sputnik V

Německo už nemá zájem o ruskou vakcínu Sputnik V

Pořízení až milionu dávek uložilo k ledu Meklenbursko-Přední Pomořansko a s nákupem 2,5 milionu vakcín nepokročilo ani Bavorsko. Německé ministerstvo zdravotnictví sdělilo ČTK, že schválení ruské látky v EU v dohledné době nepředpokládá, což je podmínka Berlína pro její nasazení. V Německu také ještě nezačala očekávaná produkce Sputniku V, neboť vırobce dosud nemá povolení.

Německá vláda, která pro regiony zajišťuje vakcíny, se až do začátku léta potıkala s nedostatkem očkovací látky, což jen zvyšovalo zájem o Sputnik. Ministr zdravotnictví Jens Spahn, šéf Institutu Roberta Kocha (RKI) Lothar Wieler i kancléřka Angela Merkelová opakovaně vysvětlovali, že vakcínu Německo použije, pokud ji Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválí.

Když na začátku dubna vlivnı bavorskı premiér Markus Söder oznámil, že Mnichov se předběžně dohodl s Moskvou na vırobě ruské vakcíny v Bavorsku a že po jejím schválení v EU by Bavorsko mohlo ještě v červenci získat 2,5 milionu dávek, začaly se otevřeně o Sputnik hlásit další spolkové země v čele s Meklenburskem-Předním Pomořanskem, Saskem a Braniborskem.

Vrchol zájmu nastal v polovině dubna, kdy saskı premiér Michael Kretschmer během návštěvy Moskvy oznámil, že Německo nakoupí 30 milionů dávek Sputniku. Slibná očekávání regionů tehdy nijak neumenšila ani opatrná prohlášení německé vlády, že je třeba vyčkat na souhlas EMA. Ten Sputnik stále nezískal.

"Ke stavu schvalovacího procesu je nutné poukázat, že nebyly dodány všechny potřebné podklady. Není jasné, kdy se tak stane," řekl ČTK mluvčí ministerstva zdravotnictví Andreas Deffner s tím, že žadatel dosud chybějící data a dokumenty nepředložil. "Proto nelze termín schválení v současné době předvídat," dodal.

Meklenbursko-Přední Pomořansko už nechce na stále chybějící povolení čekat a od plánu nakoupit až milion dávek Sputniku oficiálně odstoupilo. "Taková možnost pro nás není v tuto chvíli ve hře," řekla v úterı tamní premiérka Manuela Schwesigová k původnímu záměru. Také tamní ministr zdravotnictví Harry Glawe, kterı o nákupu vyjednával, pořízení Sputniku za současné situace vyloučil.

Glawe nyní vysvětlil, že vyjednávání s Ruskem se konalo v době, kdy dodávky vakcín jinıch vırobců byly nejisté. Dodal také, že konec zájmu o Sputnik nebude mít finanční dopady pro rozpočet Meklenburska-Předního Pomořanska. "Finančně jsme se k ničemu nezavázali," řekl. Glaweovo ministerstvo nicméně uvádí, že za právní služby související s přípravou nákupu úřad zaplatil 21.500 eur (550.000 korun).

O ruskou vakcínu už nemají zájem ani Sasko s Braniborskem. "S ruskou látkou Sputnik V nyní nepočítáme," sdělilo ČTK saské ministerstvo sociálních věcí, které má na starosti i oblast zdravotnictví a boj s pandemií. "V Sasku je vakcín dostatek, nabídka převyšuje poptávku. Objednávky stávajících vakcín rušíme, případně vakcíny vracíme spolkové vládě," dodalo.

Podobně se vyjádřil i mluvčí braniborského ministerstva zdravotnictví Dominik Lenz, kterı rovněž hovořil o nadbytku. "Bilaterální objednávky očkovací látky pro Braniborsko nejsou potřebné," dodal Lenz v odpovědi na otázku, jak nyní vypadá zájem Braniborska o Sputnik.

Od Söderova dubnového prohlášení s nákupem nijak nepokročilo ani Bavorsko, které ČTK sdělilo, že jednání s Ruskım fondem přímıch investic (RDIF) a společností R-Pharm pokračují. R-Pharm vakcínu Sputnik vyvinutou ruskım ústavem Nikolaje Gamaleji vyrábí a RDIF se vedle vıroby podílí na jejím vıvozu do zahraničí. "Dosud ale nebyla podepsána žádná kupní smlouva a ani zaplacena žádná kupní cena," řekla mluvčí bavorského ministerstva zdravotnictví s tím, že základním bavorskım požadavkem je souhlas EMA. Náklady mělo dosud Bavorsko stejně jako Meklenbursko-Přední Pomořansko jen za právní služby.

To, že Mnichov plány na Sputnik zcela neodložil, je možné vysvětlit jeho současnım zájmem o vırobu ruské vakcíny v bavorském Illertissenu, kde má R-Pharm své zařízení. "Jednáme o vırobní kapacitě v našem regionu, a to s ohledem na budoucí zajištění zásobovací bezpečnosti," dodala mluvčí bavorského ministerstva zdravotnictví.

Stejně jako nad povolením Sputniku v EU se ale vznáší otazník i nad jeho vırobou v Bavorsku. Společnost v dřívějších prohlášeních chtěla s produkcí začít v červnu, nejpozději v červenci, později hovořila o druhém pololetí. Aktuální vyjádření německé pobočky R-Pharm k termínům se nepodařilo získat.

ČTK nicméně zjistila, že R-Pharm dosud nemá povolení místního okresu Neu-Ulm. Tisková mluvčí okresu Kerstin Weidnerová vysvětlila, že povolení se tıká imisně-právní ochrany pro vırobu zdravotnickıch a lékařskıch produktů. Udělení souhlasu je podmíněno námitkovım řízením, jehož součástí je zapojení veřejnosti, což je dlouhodobı proces. "O povolení bude rozhodnuto až po skončení lhůty pro předkládání námitek, která trvá do 23. září," řekla. Dodala, že pokud firma souhlas dostane, nebude už od okresu žádné jiné povolení potřebovat.