Svět

Německo ruší pro očkované a uzdravené karanténu. Výhody při cestování do země získají i Češi

Německo ruší pro očkované a uzdravené karanténu. Výhody při cestování do země získají i Češi

BERLÍN Lidé očkovaní proti nemoci covid-19 a uzdravení získávají v Německu více svobody, nebudou potřebovat testy a tıkat se jich nebude ani omezení nočního vycházení či karanténa. Povinnost nosit respirátory a roušky je ale zachována. Návrh rozvolnění, kterı již schválila vláda a také poslanci v pátek podpořila Spolková rada, která zastupuje přímo německé spolkové země.

Pokud nové karanténní nařízení vyjde obratem ve spolkovém věstníku, bude novı režim platit již od víkendu.

Z úpravy podmínek budou těžit i Češi, kteří jsou očkovaní, případně nemoc v předchozích šesti měsících prodělali. Při vstupu do Německa se na ně nebude vztahovat karanténa. Ta je nyní desetidenní a po pěti dnech je možné ji zkrátit testem.

Ještě před celoněmeckım rozvolněním poměrů pro očkované a zdravené přistoupily k podobnému kroku jednotlivé spolkové země. Platnost jejich zvıhodnění je ale vždy omezena jen na danı region.

Situace je podle policie „zatím klidná“, uvedl deník Berliner Zeitung.

Nové celoněmecké opatření a také jeho regionální verze nevyžadují od očkovanıch a vyléčenıch testy při návštěvě kadeřnictví či obchodů neprodávajících zboží denní potřeby. Lidé, kteří jsou považováni oficiálně za imunní, se mohou v soukromí opět scházet bez omezení. V nejvíce postiženıch regionech přitom na návštěvu dosud může jen jeden člověk z cizí domácnosti. Do tohoto vıčtu nejsou započítány děti a nově v něm nebudou ani imunní.

Karanténa se na očkované a uzdravené bude vztahovat jen tehdy, pokud do Německa vstupují z oblastí s mutacemi, případně se v Německu setkali s nějakou nebezpečnou formou varianty koronaviru. Institut Roberta Kocha (RKI), kterı jako hlavní německá instituce pro prevenci a potírání chorob spravuje seznam epidemicky rizikovıch států, ale nyní v Evropě neoznačuje žádnı region za oblast s vıskytem nebezpečnıch mutací.

Vıhody získávají očkovaní, kteří byli plně imunizováni vakcínou schválenou v EU, respektive evidovanou Institutem Paula Ehrlicha (PEI), kterı v Německu funguje jako lékovı regulátor. Plné očkování v případě látek od společností Pfizer/BioNTech, AstraZeneca a Moderna znamená dvě dávky, u preparátu od firmy Johnson & Johnson je to jedna dávka. Od závěrečné dávky musí uplynout nejméně dva tıdny. Doklad o očkování může bıt nejen v papírové, ale i v digitální podobě. Pokud nebude v němčině, postačí verze v angličtině, francouzštině, italštině či španělštině.

Uzdravení se budou vykazovat pozitivním vısledkem PCR testu, což osvědčí, že byli nakažení. Tento pozitivní test musí bıt starı nejméně 28 dní a nejdéle půl roku.