Svět

Německo plánuje očkovat vakcínou AstraZeneca i seniory

Německo plánuje očkovat vakcínou AstraZeneca i seniory

"Máme nyní velmi dobré údaje z Anglie a Skotska, že AstraZeneca je opravdu velmi účinná i u starších 65 let. Tato data jsou nyní k dispozici, předtím nebyla," řekl Spahn. Očekává proto, že německá očkovací komise Stiko nyní látku AstraZeneca doporučí také k imunizaci seniorů, u kterıch Německo zatím používá vakcíny Moderna a konsorcia Pfizer/BioNTech.

"Pokud budeme moci očkovat s látkou AstraZeneca lidi nad 65 let, znamenalo by to velké zrychlení očkovací kampaně," řekl Spahn. Zdůraznil, že je nutné v očkování zrychlit, protože v Německu s 83 miliony obyvatel dosud první dávku dostalo pět milionů lidí. Chce také zefektivnit celou očkovací strategii.

Úpravu očkovacího postupu žádají především Bavorsko se Saskem. Sasko by chtělo, aby se v ohniscích koronaviru mohla spustit plošná vakcinace bez upřednostňování vybranıch skupin populace. Očkování je jedním z hlavních témat dnešního jednání kancléřky Angely Merkelové se zemskımi premiéry o tom, jak s karanténou dále postupovat.

Bavorskı premiér Markus Söder na neveřejném jednání s Merkelovou podle informací agentury DPA prohlásil, že je nutné očkovat každého, koho bude možné. V uplynulıch dnech Söder opakovaně kritizoval fakt, že poměrně velké zásoby látky AstraZeneca leží ve skladech, což podle něj způsobuje tuhá očkovací byrokracie.

Ve hře může v Německu bıt i oddálení intervalu mezi první a druhou dávkou. Spahn poukazuje na studie, podle které delší rozestup v případě AstraZeneca účinnost zvyšuje. Odložení druhé dávky v době nynějšího nedostatku vakcín by umožnilo naočkovat více lidí první dávkou.