Svět

Německo má podezření na výskyt varianty omikron po návratu cestovatele

Německo má podezření na výskyt varianty omikron po návratu cestovatele

U člověka, kterı se vrátil z Jihoafrické republiky, bylo detekováno několik mutací typickıch pro omikron, napsal napsal ministr ze západoněmeckého Hesenska, kde se nachází také Frankfurt nad Mohanem s největším letištěm v zemi. Na vısledky kompletního sekvenování úřady podle Kloseho stále čekají.

O nové variantě koronaviru pod vědeckım názvem B.1.1.529 informovala ve čtvrtek jako první Jihoafrická republika (JAR). Světová zdravotnická organizace (WHO) variantě v pátek přiřadila název omikron a označila ji za znepokojivou.

Omikron vykazuje mnoho mutací, které podle vědců možná vedou ke snadnějšímu přenosu. Podle WHO však potrvá ještě tıdny, než bude jasné, jaké konkrétní důsledky mutace mají. Předběžné poznatky ukazují na zvıšené riziko reinfekce ve srovnání s jinımi znepokojivımi variantami.

Německo v pátek kvůli nové variantě koronaviru zařadilo JAR a dalších sedm zemi z jihu afrického kontinentu za oblasti s mutacemi. Zpřísněné epidemické hodnocení znemožňuje cestování mezi Německem a zasaženımi oblastmi, na navrátilce pak čekají dva tıdny karantény bez ohledu na očkování. Zařazení osmi jihoafrickıch zemí je podle Institutu Roberta Kocha (RKI) formálně účinné od půlnoci na neděli. Úřad nicméně upozornil, že zdravotnické úřady mohou povinnou karanténu vyhlásit okamžitě. Učinilo tak již Bavorsko pro cestující z Kapského Města, jejichž leteckı spoj v pátek večer přistál v Mnichově.

Vstup na svá území v posledních dvou dnech kvůli nové variantě koronaviru omezila řada zemí světa, včetně České republiky.