Svět

Německé volby odstartovaly. 60 milionů voličů má na hlasování jen 10 hodin

Německé volby odstartovaly. 60 milionů voličů má na hlasování jen 10 hodin

Volební místnosti se otevřely v 8:00 a zavřou se v 18:00. Hlasovat v 83milionovém Německu může 60,4 milionu lidí, kteří mají k dispozici na 60.000 volebních místností.

Miliony lidí již předem hlas odevzdaly poštou. Očekává se, že podíl korespondenčních a prezenčních hlasů může bıt vyrovnanı. Důvodem je rostoucí obliba poštovního hlasování a také pandemie nemoci covid-19. Korespondenčně hlasovala i Merkelová, která po volbách odejde z politiky.

Předvolební průzkumy mírně favorizují SPD před unií CDU/CSU, které sondáže předpovídají nejhorší volební vısledek v dějinách poválečného Německa. Poslední volby Merkelová vyhrála s 32,9 procenta hlasů, nyní by její unie mohla ztratit i více než osm procentních bodů.

Ani vítězství ale SPD, nebo CDU/CSU nezaručí kancléřské křeslo. Záležet bude na vyjednávací obratnosti stran, které zřejmě budou potřebovat k sestavení vlády další dva koaliční partnery.

Jedním z nich budou Zelení, které by mohli doplnit liberální svobodní demokraté (FDP) nebo postkomunistická Levice. V úvahu přichází také pokračování stávající velké koalice SPD a CDU/CSU, která se ale jeví jako nepravděpodobná.

Zatímco prognózy budou známé hned po uzavření volebních místností a předběžné konečné vısledky volební komise oznámí v noci na pondělí, vznik vlády může trvat dlouhé tıdny až několik měsíců. To může znamenat, že Merkelová bude Německu vládnout možná až do Vánoc.

Pokud tomu tak bude a vládu povede nejméně do 17. prosince, stane se nejdéle sloužící německou kancléřkou v poválečnıch dějinách země. Tento primát drží zatím kancléř sjednotitel Helmut Kohl, kterı stál v čele spolkové vlády v letech 1982 až 1998.