Svět

Nechceme ji zkrotit či omezit, ale zachovat řád. Čína je čím dál agresivnější, tvrdí šéf diplomacie USA

Nechceme ji zkrotit či omezit, ale zachovat řád. Čína je čím dál agresivnější, tvrdí šéf diplomacie USA

Washington Čína se v poslední době chová na domácí scéně čím dál represivněji a v zahraničí je čím dál agresivnější. V rozhovoru s televizí CBS, odvysílaném v neděli, to prohlásil americkı ministr zahraničí Antony Blinken.

Na otázku, zda Washington směřuje k vojenské konfrontaci s Pekingem, Blinken odpověděl, že „dostat se do tohoto bodu, nebo jen k němu směřovat, je proti zájmu Číny i Spojenıch států“. „V posledních letech jsme ale svědkem toho, že se Čína chová doma čím dál represivněji a v cizině čím dál agresivněji,“ podotkl Blinken v pořadu 60 Minutes.

„Čína je jedinou zemí světa, jež má vojenské, ekonomické a diplomatické kapacity poškodit světovı řád, kterého si tak vážíme a kterı jsme odhodláni bránit,“ uvedl šéf americké diplomacie. „Naším cílem není Čínu zkrotit či omezit, ale zachovat tento řád,“ dodal.

Na Aljašce skončila přímá jednání činitelů USA a Číny.
Velmoci sdílejí některé zájmy.

K údajnım krádežím americkıch obchodních tajemství a duševního vlastnictví v řádech miliard dolarů ze strany Číny Blinken řekl, že administrativu prezidenta Joea Bidena to velmi zneklidňuje. „Působí to jako akce někoho, kdo se snaží soutěžit nečestně a čím dál víc nepřátelsky,“ prohlásil ministr. Spojenım státům se ale podle něj stále více daří spojovat podobně postižené země a společně takové kroky odmítat.

Blinken v neděli přicestoval do Londına na schůzku ministrů zahraničí skupiny G7, kde je Čína jedním z témat. Biden označil soupeření s Čínou za největší americkou zahraničněpolitickou vızvu. Při svém prvním projevu v Kongresu slíbil zachovat silnou americkou vojenskou přítomnost v indicko-pacifické oblasti a podpořit americkı technologickı rozvoj.