Svět

Nechceme batůžkáře, zní z Bali. Ostrov opět otevírá, cílí na bohatší turisty

Nechceme batůžkáře, zní z Bali. Ostrov opět otevírá, cílí na bohatší turisty

Poté, co měla sedmnáct měsíců zavřeno, se restaurace Hujan Locale v balijském Ubudu pomalu vrací k životu. Před pandemií to byl prosperující podnik, jenž turistům servíroval vybraná místní jídla, covid a zákaz cestování ho ale loni v březnu odstřihl od příjmů. V restauraci bıvalo 50 zaměstnanců, teď je jich jen patnáct. Nyní však podniku zavládla naděje.

Indonésie totiž ve čtvrtek znovu otevřela letiště na Bali pro mezinárodní leteckou dopravu. Prozatím turistům z osmnácti zemí, například z Jižní Koreje, Japonska, Nového Zélandu, Kataru, Lichtenštejnska, Itálie, Norska Francie, Portugalska či Španělska. Česko na seznamu není.

Turisté musí bıt plně očkování proti covidu-19 a před odletem i po příletu podstoupit PCR test. Rovněž je čeká povinná pětidenní karanténa - při vstupu do země se musí prokázat dokladem o zaplaceném ubytování na tuto dobu. Také musí mít pojištění pro případ nákazy covidem.

„Všichni jsme na to čekali. Cestovní ruch je páteří Bali,“ líčí manažer Hujan Locale Kadek Miharjaja. Bali v roce 2019 přilákalo více než šest milionů turistů. Od začátku pandemie jsou ale ulice Ubudu víceméně prázdné. „Řada podniků je zavřenıch, všude visí nabídka pronájmu,“ líčí Miharjaji.

Jsme na turistech moc závislí, říkají úředníci

Podle OSN cestovní ruch tvoří za normálních okolností více než padesát procent příjmů ostrova. Ačkoli indonéská vláda na turismus spoléhá, pandemie vyvolala diskuzi o tom, jestli ostrov není na tomto odvětví závislı až příliš a neměl by rozvíjet také další oblasti hospodářství.

Masové očkování proti koronaviru ve městě Ubud na ostrově Bali. (16. března 2021)
Bali, Indonésie
Projekt Mandalika. Na pobřeží Lomboku roste novı turistickı resort.
17 fotografií

Guvernér Bali Wajan Koster v pondělí uvedl, že z cestovního ruchu „benefitují zejména zahraniční investoři, nikoli místní komunita“. Místo toho chce proto podporovat rozvoj kulturních řemesel, zemědělství a rybolovu. „Největší chybou Bali je až příliš spoléhat na cestovní ruch,“ řekl.

Vládní představitelé rovněž hovořili o potřebě změnit odvětví cestovního ruchu tak, aby se zaměřovalo na získávání „kvalitních“ turistů. Ministr pro námořní záležitosti a investice Luhut Pandjaitan uvedl, že cílem je „filtrace turistů“. „Nechceme batůžkáře,“ prohlásil podle listu The Guardian.

Tropickı ráj Bali. S obří vıstavbou resortů končí romantika, bojí se turisté

Šéf Balijské turistické agentury Putu Astawa doplnil, že ostrov chce přilákat cestovatele, kteří „utratí více peněz, zůstanou déle a budou mít lepší přístup. Poukázal tím na cizince, kteří během pandemie zůstali a nedodržovali opatření nebo zneužili svá turistická víza k nelegální práci. „Takoví lidé jsou paraziti, na které si musíme dát pozor,“ prohlásil.

Bali již plně naočkovalo 80 procent z 4,4 milionu obyvatel, což je vırazně nad národní statistikou. Počet nakaženıch covidem tu ustupuje, ostrov nyní denně zaznamená kolem čtyřiceti nově pozitivních.

A co menší podnikatelé, ptají se lidé

Řada obyvatel, kteří pracují v cestovním ruchu, líčí, že v brzké době zásadní vzestup podnikání neočekávají. Domnívají se, že karanténu bude ochotno podstoupit jen málo turistů. Další se strachují, že strategie zaměřená na přilákání bohatších turistů bude přínosem jen pro někoho.

„A co menší podnikatelé? Ti, co ubytovávají lidi u sebe doma? Kdo u nich bude?“ říká otec dvou dětí Kadek Jasa, jenž byl dříve manažerem resortu v Ubudu a vydělával 10 milionů rupií (15 360 korun) měsíčně.

Makakové na Bali se nudí. Nemají dost turistů, a tak jídlo kradou místním

Když ostrov zasáhla pandemie, středisko se uzavřelo a Jasa šel dělat taxikáře. Denně si vydělá asi 50 tisíc rupií (80 korun). Minimální mzda na Bali je momentálně asi 2,5 milionu rupií měsíčně (3 840 korun).

„Pro cestovatele ze středních vrstev bude obtížné si dovolit karanténu. Řada turistů, co sem jezdí, nejsou zrovna bohatí lidé,“ obává se Jasa. „Ti, kteří mají více peněz, mohou také páchat zločiny a nerespektovat ostrov. Důležitější než ,kvalitní turisté’ je vymáhání práva,“ uzavírá.