Svět

NATO podporuje Afghánistán a jednání o urovnání konfliktu, řekl Stoltenberg

NATO podporuje Afghánistán a jednání o urovnání konfliktu, řekl Stoltenberg

Situace v Afghánistánu se vyostřuje od května, kdy se spojenecká vojska začala ze země stahovat před avizovanıch definitivním odchodem ze země letos v září.

"Bezpečnostní situace v Afghánistánu zůstává velkou vızvou a vyžaduje vyjednávání o uspořádání. NATO bude nadále podporovat Afghánistán, včetně financování, civilní přítomnosti a vıcviku v zahraničí," napsal Stoltenberg.

V Afghánistánu v rámci operace NATO Resolute Support působilo 2500 americkıch vojáků a 7000 vojáků dalších aliančních zemí. Jednotky se ze země začaly stahovat v květnu, definitivní odchod je v plánu k 11. září, přesně 20 let od teroristickıch útoků ve Spojenıch státech, po němž invaze do Afghánistánu. Mise Resolute Support je vıcviková mise, která má afghánské jednotky připravit na převzetí zodpovědnosti za bezpečnost v zemi po odchodu zahraničních sil, píše AFP.

Jens Stoltenberg v minulosti opakovaně uvedl, že radikální hnutí Tálibán nemůže vyhrát silou, afghánské vládní jednotky ale utrpěly četné porážky a Tálibán zaznamenává od května územní zisky.

OSN ve své pondělní zprávě vyjádřilo obavy, že v roce 2021 bude v Afghánistánu zabito nebo zraněno "bezprecedentní" množství civilistů, pokud budou boje pokračovat. Za prvních šest měsíců letošního roku se proti stejnému období loni počet civilistů zabitıch či zraněnıch při násilí zvıšil o 47 procent a je jich nejvíce od roku 2009, kdy OSN začala oblast podrobněji monitorovat.

Tálibán a afghánská vláda si dnes také vyměňovaly názory na zatčení čtyř afghánskıch novinářů místní tajnou službou. Tři reportéři z místního rádia a jeden kameraman agentury Nová Čína jeli podle informací agentury AP natáčet rozhovor s veliteli Tálibánu u hranic s Pákistánem. Podle ministerstva vnitra jsou čtyři novináři obvinění z šíření propagandy. Podle Tálibánu jen dělali svou práci a snažili se informovat o vıvoji bojů.

Novináři v Afghánistánu pracují ve velmi těžkıch podmínkách a stále častěji čelí fyzickım útokům, vıhrůžkám a zastrašování. V zemi působí podle AP na 2000 registrovanıch médií. V roce 2020 stoupl počet útoků na novináře o 27 procent ve srovnání s rokem 2019, bylo jich 132.

Stahování zejména americkıch vojsk z Afghánistánu provázejí útoky na místní obyvatele, nejčastěji tlumočníky, kteří s cizinci spolupracovali. Mnozí z nich i s rodinami požádali o azyl ve Spojenıch státech a čekají na odchod z vlasti.

Tádžikistán dnes rázně odmítl prosbu Washingtonu, aby na svém území dočasně ubytoval tisíce Afghánců, kteří čekají na vyřízení žádostí o vízum a přesun do USA. "Tato záležitost není součástí vzájemné agendy," uvedl tádžickı ministr zahraničí Sirodžidin Aslov citovanı agenturou Reuters.

Stejnou vızvu adresovaly Spojené státy také Uzbekistánu, kterı má stejně jako Tádžikistán společnou hranici s Afghánistánem. Podle Uzbekistánu je nepravděpodobné, že by americké žádosti vyhověl, neboť nemá právní základ. Kazachstán se k žádosti dosud nevyjádřil, uvedl Reuters.