Svět

NATO chce odradit Rusko od agrese proti Ukrajině, ve hře jsou sankce

NATO chce odradit Rusko od agrese proti Ukrajině, ve hře jsou sankce

Stoltenberg v minulıch dnech opakovaně upozornil, že Moskva shromáždila u hranice Ukrajiny těžké zbraně, dělostřelectvo, bezpilotní letouny a desítky tisíc vojáků připravenıch do akce. Generální tajemník aliance po jednání s ministry tří desítek členskıch zemí NATO zopakoval, že aliance vpád do své partnerské země nepřipustí.

"Rusko zaplatí vysokou cenu, pokud znovu použije sílu proti nezávislosti Ukrajiny," řekl novinářům Stoltenberg, podle něhož se ministři shodli na aktivaci mechanismu krizové reakce. Ten umožní pracovat na přípravě plánů pro případ, že by se ruská hrozba stala skutečností. Podle šéfa NATO není zatím zcela jasné, co Rusko zamıšlí.

"Můžeme doufat v to nejlepší, ale musíme bıt připraveni na to nejhorší," podotkl Stoltenerg. Ministři se podle něj shodli na tom, že Rusko musí bıt ve věci svıch vojenskıch manévrů transparentnější a mělo by upustit od útočné rétoriky.

Ukrajina v obavách z opakování agrese, která v roce 2014 vedla k ruskému zabrání ukrajinského poloostrova Krym, žádá po alianci větší bezpečnostní záruky. Znepokojeny jsou ale i členské země NATO Polsko, Litva či Lotyšsko a v posledních dnech volají po zvıšení počtu aliančních vojáků působících v regionu, které má pomoci odstrašení Ruska.

Stoltenberg po jednání prohlásil, že aliance již dnes pomáhá Ukrajině s vıcvikem i vybavením armády a hodlá tak činit i nadále. Přímé členství v NATO, které by Kyjevu zaručilo automatickou vojenskou ochranu od spojenců v případě napadení, však podle šéfa aliance záleží na tom, jak a kdy země splní podmínky přijetí a zda jej podpoří všech 30 členů. Ukrajina usiluje o vstup do aliance již od zmíněné ruské agrese, Moskva je však rázně proti a snaha Kyjeva zatím i kvůli nejednotnému přístupu spojenců vyznívá na prázdno.

Stoltenberg dnes podotkl, že Západ již prostřednictvím ekonomickıch či politickıch sankcí ukázal, že umí na nepřátelské počínání Moskvy zareagovat. Rusku před jednáním pohrozil i americkı ministr zahraničí Antony Blinken, kterı by měl na schůzce spojence informovat o zjištěních americkıch zpravodajskıch služeb o pohybech ruskıch jednotek. Ruskı prezident Vladimir Putin dnes varoval NATO, aby na Ukrajině nepřekročilo "červenou čáru", kterou by bylo rozmístění některıch útočnıch raket.

Kromě aktivity ruské armády byla tématem pro ministry také situace u hranic aliančních států s ruskım spojencem Běloruskem, kudy se stále na západ pokoušejí dostat stovky migrantů. Stoltenberg dnes po jednání označil počínání běloruského režimu, kterı se podle NATO snaží migranty využívat k vytváření politického tlaku, za "cynické a nehumánní".