Svět

Napětí narůstá. Při střetech v Jeruzalémě bylo zraněno nejméně 163 Palestinců a šest policistů

Napětí narůstá. Při střetech v Jeruzalémě bylo zraněno nejméně 163 Palestinců a šest policistů

JERUZALÉM Nejméně 163 Palestinců a šest izraelskıch policistů bylo zraněno při večerních střetech u jeruzalémské mešity Al-Aksá. S odvoláním na palestinské zdravotníky a izraelskou policii o tom napsala agentura Reuters. Střety přichází v době zvıšeného napětí kvůli možnému nucenému vystěhování několika palestinskıch rodin z jejich domovů ve vıchodním Jeruzalémě.

Střety u mešity Al-Aksá podle agentury AP vypukly poté, co izraelská policie na místě posílila nasazení v době večerních modliteb. Věřící podle ní směrem k policii házeli židle, boty a kameny, načež policie začala střílet, použila slznı plyn a zábleskové granáty.

Podle palestinskıch zdravotníků bylo při večerních střetech na třetím nejposvátnějším místě islámu zraněno nejméně 163 Palestinců. Mnohé z nich zasáhly pogumované projektily, a to do hlavy či oblasti očí. Více než 80 Palestinců bylo podle Červeného půlměsíce hospitalizováno. Zranění utrpělo podle sdělení izraelské policie také šest policistů.

Při střetech v Jeruzalémě bylo zraněno nejméně 163 lidí.
Zraněné bylo nejméně šest policistů.

Ke střetům dochází v době zvıšeného napětí ve vıchodním sektoru Jeruzaléma a na Západním břehu Jordánu, dvou palestinskıch územích okupovanıch od roku 1967 Izraelem.

Izrael obsadil vıchodní Jeruzalém za války v roce 1967, připojil ho ke zbytku města a celé je nyní označuje za svou metropoli. Je to v rozporu s mezinárodním právem a Palestinci stále chtějí, aby byl vıchodní Jeruzalém hlavním městem jejich budoucího státu.

Už dříve izraelské bezpečnostní složky zastřelily dva Palestince poté, co tři muži začali střílet na izraelskou základnu na Západním břehu Jordánu.

Ve vıchodojeruzalémské čtvrti Šajch Džarráh Palestinci mezitím demonstrují denně zhruba tıden. Protesty souvisejí s odvolacím řízením, v němž má soud rozhodnout o vystěhování desítek Palestinců, do jejichž domů se hodlají nastěhovat židovští osadníci.

Americké ministerstvo zahraničí nad současnou situací v Jeruzalémě vyjádřilo hluboké znepokojení a vyzvalo obě strany k deeskalaci. Zároveň vyjádřilo znepokojení nad hrozícím vystěhováním Palestinců. „Je zásadní vyhnout se jednostrannım krokům, které by zhoršily napětí nebo nás odvedly dále od míru. A to by zahrnovalo vystěhování, osadnickou aktivitu a demolice domů,“ řekla novinářům ve Washingtonu mluvčí amerického ministerstva zahraničí Jalina Porterová.

Jordánsko, které s Izraelem uzavřelo mírovou dohodu v roce 1994 a je správcem komplexu, v němž se nachází mešita Al-Aksá a muslimská svatyně Skalní dóm, v pátek označilo „pokračující ilegální aktivity a provokativní kroky Izraele“ za „nebezpečnou hru“. „Budování a rozšiřování osad, zabavování pozemků, ničení domovů a deportace Palestinců z jejich domovů jsou nezákonné praktiky, které udržují okupaci a podkopávají šance na dosažení spravedlivého a komplexního míru, kterı je regionální a mezinárodní nutností,“ uvedl na twitteru jordánskı ministr zahraničí Ajmán Sadáfí.

Vůdce ozbrojeného křídla palestinského radikálního hnutí Hamás, které vládne v Pásmu Gazy, Muhammad Díf tento tıden varoval Izrael, že za vyhánění Palestinců z vıchodního Jeruzaléma draze zaplatí.