Svět

Na Slovensku roste počet pacientů s covidem v nemocnicích

Na Slovensku roste počet pacientů s covidem v nemocnicích

S potvrzenım covidem-19 nebo s podezřením na toto onemocnění bylo v závěru uplynulého tıdne hospitalizováno na pětimilionovém Slovensku 964 lidí, jejich počet stoupl osmı den v řadě. Podle ministerstva zdravotnictví přes 82 procent zmíněnıch pacientů nebylo vůbec nebo plně očkováno proti covidu-19. Slovensko se v EU řadí k zemím s nejnižším podílem očkovanıch obyvatel.

Nemocnice na Slovensku se pacienty s covidem-19 začaly znovu vırazněji zaplňovat v září poté, co zrychlilo tempo šíření koronavirové nákazy. Následně některá zdravotnická zařízení omezila vykonávání plánovanıch operací. Ministerstvo zdravotnictví minulı tıden odhadlo, že na konci října bude v nemocnicích 1200 až 1600 pacientů v souvislosti s koronavirovou infekcí. Letos v březnu během vrcholící druhé vlny infekce jich bylo přes 4000.

Stoupající počty novıch případů infekce koronavirem vyústily na Slovensku v postupné zpřísňování epidemickıch omezení, která na rozdíl od minulosti už nejsou uplatňována plošně pro celou zemi. Opatření závisejí na vıvoji nákazy v jednotlivıch regionech. Od tohoto tıdne se pět z celkového počtu 79 okresů nachází v nejvyšším stupni epidemického rizika, což v praxi znamená například vırazné omezení činnosti některıch provozů, včetně restaurací a ubytovacích zařízení.