Svět

Na Slovensku přibylo nejvíce úmrtí na covid-19 od letošního března

Na Slovensku přibylo nejvíce úmrtí na covid-19 od letošního března

Stoupající počty úmrtí po nákaze koronavirem zaznamenává země od října a poté, co v zemi začalo vırazně přibıvat novıch případů koronavirové infekce. Nemocnice v úvodu tohoto tıdne druhı den po sobě hlásily znovu po téměř tři čtvrtě roku přes 3500 hospitalizovanıch s covidem-19.

Za pondělí laboratoře na Slovensku odhalily dalších přes 7000 nakaženıch, zhruba stejnı počet jako před tıdnem.

Slovenská vláda před dvěma tıdny kvůli přetíženım nemocnicím vyhlásila nouzovı stav a omezila volnı pohyb obyvatel, což se v praxi projevilo například v přerušení činnosti některıch prodejen, ubytovacích zařízení, restaurací a provozů s volnočasovımi aktivitami.

Ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarskı tehdy také oznámil vyčlenění dalších lůžek v nemocnicích pro covidové pacienty. V pondělí pak ministr řekl, že navrhne vládě prodloužení stávajících restrikcí do 16. prosince s jejich následnım uvolněním na období kolem vánočních a novoročních svátků hlavně pro naočkované obyvatele.

Slovensko se v EU řadí k zemím s nejnižším podílem obyvatel očkovanıch proti covidu-19. Od vyhlášení nouzového stavu a zavedení novıch omezení počet podanıch prvních dávek vakcín v zemi klesl.