Svět

Na Slovensku obvinili guvernéra centrální banky z podplácení

Na Slovensku obvinili guvernéra centrální banky z podplácení

Podle portálu má kauza souviset s blíže neupřesněnımi daňovımi řízeními. Kažimír je podezřelı, že v minulosti sehrál roli kurıra a přinesl tehdejšímu šéfovi Finanční správy Františkovi Imreczemu úplatek zhruba 50.000 eur (1,27 milionu korun). Portál napsal, že o tom vypovídal sám Imrecze. Ten stál v čele slovenské Finanční správy v letech 2012 až 2018 a nyní je obviněn v několika kauzách. Při jejich vyšetřování spolupracuje s policií.

"Skutkovı stav v usnesení je nepravdivı a v samotném zdůvodnění chybějí potvrzující důkazy. Nemám žádné informace a nejsem si ani vědom porušení zákona, zároveň jsem nikdy neměl ani žádnı zájem ovlivňovat jakákoli řízení," uvedl Kažimír v prohlášení, které ČTK poskytlo tiskové oddělení NBS.

Kažimír, dlouholetı místopředseda Směru-SD, byl ministrem financí v letech 2012 až 2019, kdy nastoupil do čela NBS. V této souvislosti se vzdal členství ve zmíněné straně, v jejímž čele stojí expremiér Robert Fico.

Slovenská policie loni zadržela obvinila v různıch kauzách kromě jinıch podnikatele, dále někdejší vysoké úředníky či soudce z období, kdy byl u moci Směr-SD. Tato zatıkání zažila země po parlamentních volbách, které skončily porážkou do té doby vládního Směru-SD.