Svět

Na severu Francie jsou kvůli bouři stovky tisíc domácností bez elektřiny

Na severu Francie jsou kvůli bouři stovky tisíc domácností bez elektřiny

Na opravě vedení pracuje přímo v terénu 3000 techniků a dodavatel energie EDF povolal i svou vlastní speciální zásahovou jednotku, píše AFP.

Bouře Aurore se přesunula nad Francii z Atlantiku ve středu odpoledne, vítr sílil v noci na dnešek. Meteorologická služba vydala oranžovou, tedy druhou nejvyšší, vıstrahu před nebezpečnım počasím a silnım větrem. Dnes ráno ještě platila vıstraha před prudkım větrem ve 13 departementech, během dopoledne ji meteorologové postupně v celé této oblasti snížili na žlutou, tedy mírnější, vıstrahu.

V Normandii do dnešních 10:00 nejezdily žádné vlaky a během dopoledne budou fungovat ve značně omezeném provozu, oznámily železnice SNCF. Zpoždění nabírají i příměstské vlaky TER v okolí Paříže a některé regionální linky RER.

Škody se stále sčítají. Nejčastěji byly poškozeny střechy domů. Na zemi se ocitly i kabely telefonního vedení. Uživatelé internetu hlásí vıpadky služeb.

Ve Francii bude zataženo s přeháňkami i dnes, vítr by měl zeslábnout na 70 kilometrů v hodině. Na severu Francie se od pátečního rána také ochladí, teploty se budou pohybovat jen lehce nad nulou.