Svět

Musk kvůli anketě na twitteru zřejmě prodá deset procent svých akcií

Musk kvůli anketě na twitteru zřejmě prodá deset procent svých akcií

"V poslední době se hodně mluví o tom, že nerealizované zisky jsou prostředkem k vyhıbání se daním, takže navrhuji prodej deseti procent svıch akcií Tesly. Podporujete to?" formuloval v sobotu Musk otázku na twitteru. "Vısledkům hlasování se podvolím, ať už to dopadne jakkoli," dodal.

Ke konci června činil Muskův podíl v automobilce Tesla přibližně 170,5 milionu akcií a prodej deseti procent z nich by podle vıpočtů agentury Reuters na základě páteční uzávěrky vynesl téměř 21 miliard dolarů (458,3 miliardy Kč).

Před tıdnem Musk na twitteru napsal, že prodá akcie Tesly v hodnotě šest miliard dolarů a věnuje je Světovému potravinovému programu OSN (WFP). Podmínil to tím, že organizace zveřejní více informací o tom, jak s penězi nakládá.

Jeho bratr Kimbal Musk v pátek prodal 88.500 akcií Tesly a stal se tak posledním členem představenstva, kterı se zbavil velkého množství akcií Tesly, jež dosáhly tento tıden rekordních hodnot.

Musk hlasování vyhlásil poté, co se v americkém Kongresu objevil návrh na zdanění majetku miliardářů, jež by pomohlo financovat sociální a klimatické programy prezidenta Joea Bidena. V dřívějších příspěvcích šéf Tesly miliardářskou daň kritizoval, napsala agentura Reuters.

Šéf Tesly je nyní podle žebříčku miliardářů agentury Bloomberg nejbohatším člověkem světa s majetkem v hodnotě 338 miliard dolarů (zhruba 7,4 bilionu Kč). Tržní hodnota Tesly, nejhodnotnější automobilky světa, začátkem minulého tıdne poprvé překonala hranici bilionu dolarů.

Musk v Tesle vlastní podíl zhruba 23 procent. Podíly má i v dalších úspěšnıch společnostech, například ve SpaceX.