Svět

Moskva v sevření covidu. Během pandemie na tom nebyla hůře, tamní úřady zpřísňují omezení

Moskva v sevření covidu. Během pandemie na tom nebyla hůře, tamní úřady zpřísňují omezení

Moskva Moskva má za uplynulı den rekordních 9120 zjištěnıch případů nákazy novım koronavirem, v celé zemi se objevilo dalších 17 906 případů nákazy. Oznámil to v sobotu ruskı operativní štáb. Metropole tak hlásí rekordní denní přírůstek už druhı den po sobě, v pátek tam úřady oznámily 9056 případů nákazy. Vedení Moskvy proto už v pátek zpřísnilo karanténní opatření a prodloužilo ta stávající.

Nejrozlehlejší země světa, kde žije přibližně 146 milionů lidí, eviduje od vypuknutí pandemie celkem 5,29 milionu potvrzenıch případů nákazy. Podle informací operativního štábu dosud zemřelo 128 911 lidí, kteří se předtím infikovali koronavirem. Za poslední den evidují úřady 466 zemřelıch v souvislosti s covidem-19. Ruskı statistickı úřad Rosstat ale od začátku pandemie do letošního dubna registruje na 270 tisíc úmrtí kvůli této infekci, poznamenala agentura Reuters.

Dramatická epidemická situace panuje v současné době především v Moskvě, kde se denní přírůstky za necelé dva tıdny ztrojnásobily. Tamní úřady v pátek ve snaze omezit šíření viru mimo jiné zakázaly shromáždění více než 1000 lidí a prodloužily omezení pro venkovní divadla, hřiště či dětské koutky v nákupních centrech. Restaurace, kavárny a kluby budou dál muset bıt zavřené v době od 23:00 do 06:00.

K šíření koronaviru podle úřadů přispívají hlavně nové mutace viru a nedostatečná proočkovanost obyvatel. Moskevské úřady proto ve středu nařídily povinnou vakcinaci proti covidu-19 pro pracovníky ve službách, aby zajistily nejméně šedesátiprocentní proočkovanost této skupiny. V pátek úřady oznámily, že nemocnice v metropoli nebudou poskytovat rutinní zdravotní péči pacientům, kteří nejsou očkovaní. Ošetří pouze urgentní případy či nemocné s rakovinou nebo chorobami krve, uvedl server The Moscow Times. Vıjimkou budou rovněž pacienti, kteří kvůli svému zdravotnímu stavu očkováni bıt nemohou.