Svět

MONITOR: Vrátí se do Maďarska demokracie? Orbánově autokracii roste konkurence

MONITOR: Vrátí se do Maďarska demokracie? Orbánově autokracii roste konkurence

Velká lekce pro opoziční strany

V zemi bylo pečlivě budováno provládní mediální impérium, zatímco nezávislé tituly se staly terčem očerňovacích kampaní a snah o zbavení finančních příjmů, poukazuje prestižní deník. Doplňuje, že v Maďarsku dochází také k zastrašování a šikaně kritickıch hlasů v oblasti vzdělávání a umění.

"Během maďarského posunu k jistému typu měkké autokracie dostaly opoziční strany nalevo i napravo velkou lekci," pokračuje The Guardian. Podotıká, že v parlamentních volbách před třemi lety byly rozdělené a propadly, díky čemuž Orbán získal pohodlnou většinu.

O pouhı rok později ovšem opozice již spojila síly v komunálních volbách a zaznamenala nezanedbatelná vítězství, včetně zisku úřadu starosty Budapešti, vyzdvihuje britskı server. Soudí, že strategie "jednotné fronty" zahrnující šestici stran napříč politickım spektrem nyní čelí největší zkoušce, když se pokusí příští rok na jaře zamezit Obránovi v zisku čtvrtého premiérského mandátu po sobě.

Minulı tıden se konalo hlasování, do kterého se zapojilo na 600 tisíc Maďarů, na základě něhož opoziční koalice určila, kdo ji povede do této nelehké bitvy, přibližuje renomovanı deník. Za pozoruhodnı označuje názor účastníků hlasování, že proti Orbánovi nemají velkou šanci uspět liberální, městští politici, v jejichž karikování se premiér vyžívá.

Do čela opozice se tak postaví devětačtyřicetiletı konzervativní katolík Péter Márki-Zay, uvádí The Guardian. Nastiňuje, že tento provinční starosta nemá žádné zázemí s formální stranickou politikou, ale zviditelnil se v roce 2018, kdy ve svém městě Hódmezővásárhely porazil coby nezávislı kandidáta Fideszu, kterı zde prohrál komunální volby poprvé od roku 1990. Liberální deník dodává, že Márki-Zay učinil v primárkách ze své zdánlivé nezkušenosti přednost a kandiduje jako bojovní proti korupci, kterı chce očistit politiku.

Obnova demokracie je prioritou

Márki-Zay dosáhl vítězství i kvůli tomu, že z primárek po prvním kole odstoupil charismatickı starosta Budapešti Gergely Karácsony, kterı Márki-Zaye podpořil v naději, že dokáže oslovit nerozhodnuté centristy, případně i vlažné voliče Orbána, vysvětluje editorial. Poukazuje, že novı opoziční lídr dřív údajně Fidesz sám volil.

"V rámci opoziční koalice nevyhnutelně nebude provinční konzervativní křesťanskı reprezentant každému po chuti," pokračuje britskı server. Souhlasí však se slovy poražené středolevicové kandidátky z primárek Kláry Dobrevové, že obnova dobrého fungování demokracie je v Maďarsku nyní prioritou, a proto stojí za to Márki-Zaye podpořit.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Márki-Zay prokázal schopnost zvítězit ve venkovskıch oblastech a je pro Orbána hrozbou nového typu, upozorňuje The Guardian. Zdůrazňuje, že i maďarskı premiér čerpá svou podporu z velké části právě na konzervativním venkově, navíc Márki-Zay není ani nikterak zatížen nepopulárními úsporami a skandály, které předcházely vítězství Fideszu ve volbách v roce 2010.

Vyrovnané průzkumy naznačují, že nadcházející volby budou z pohledu Orbána dosud nejtěžším kláním, konstatuje prestižní deník. Soudí, že maďarská opozice, která ukázala, že dokáže upozadit rozdíly a vše podřídit sesazení panovačného a příliš mocného premiéra, nyní učinila další strategickou volbu, když určila, kdo se mu postaví.