Svět

MONITOR: Japonci slaví, Rusové míří do lockdownu. Prestižní deník naznačil proč

MONITOR: Japonci slaví, Rusové míří do lockdownu. Prestižní deník naznačil proč

Klíč k vısledku pandemie

Lidská rozhodnutí a individuální i kolektivní jednání jsou klíčem k vısledku aktuální pandemie, deklaruje prestižní deník. Tvrdí, že lidé sedí na pomyslném sedadle řidiče a měli by se podle toho chovat.

Jako příklad dává washingtonskı server Japonsko, kde křivka nákaz virem SARS-CoV-2 prudce klesá. V srpnu, kdy byla na vrcholu, se evidovalo 23 tisíc novıch případů denně, zatímco minulı tıden jich bylo zaznamenáno pouze 400 denně, nastiňuje editorial. Podotıká, že v Tokiu přitom pulzují bary, jezdí přecpané vlaky a panuje vítězná nálada.

Americkı deník pokládá otázku, jak je možné, že v japonské metropoli poklesl poměr pozitivních testů ze srpnovıch 25 % na méně než 1 % v říjnu. „Protože obyvatelé se rozhodli jednat,“ odpovídá Washington Post.

Poměr plně očkovanıch Japonců vystřelil z 15 % na začátku července na 65 % na začátku října a nyní dosahuje téměř 70 %, konstatuje editorial. Poukazuje, že tento úspěch jde na konto rozhodnutí Japonců, kteří se nechali ve velkıch počtech očkovat ve chvíli, kdy udeřila nová vlna nákaz.

V jednu chvíli v Japonsku aplikovali přes 1,5 milionu dávek denně, upozorňuje renomovanı deník. Doplňuje, že Japonci se také ochotně zřekli nočního života, když počet nakaženıch stoupal, navíc se mohli opřít o rozsáhlé nošení roušek, na které byli zvyklí už před pandemií.

Proti tomu Rusko pronásleduje pandemické zoufalství,“ píše americkı server. Připomíná, že počet nově evidovanıch denní nákaz v zemi dosahuje 37 tisíc a umírá tisícovka nakaženıch denně, což jsou nejhorší ruská čísla od příchodu covidu-19.

Rusko sice vyvinulo vlastní vakcínu proti zmíněné nemoci, ale kampaň na její propagaci selhává, plně naočkováno je jen 45 milionu obyvatel země, tedy zhruba třetina, poukazuje Washington Post. Uvádí, že ruskı prezident Vladimir Putin tak 20. října ve snaze omezit šíření viru nařídil většině lidí tıdenní volno z práce.

Osobní volba se závažnımi následky

Také nepříznivá situace v Rusku je přímım důsledkem lidskıch rozhodnutí, zdůrazňuje prestižní server. Vyzdvihuje, že po většinu roku Putin a jeho vláda tvrdili, že covid-19 byl zkrocen a již nepředstavuje větší problém.

Rusové mají k dispozici vakcíny, ale nestojí o ně, přičemž mnoho z nich soudí, že vláda statistiky a rozsah pandemie zkresluje, konstatuje editorial. Připomíná, že velká část ruské veřejnosti vládě ani ruské vakcíně nevěří.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Naneštěstí jsme vedli celou informační kampaň o koronaviru v Rusku chybně a zcela zmateně. Lidé nemají důvěru, aby šli a nechali se očkovat, to je skutečnost,“ cituje americkı deník slova předsedy ruské Státní dumy Pjotra Tolstého.

Ve Velké Británii je sice zájem o vakcínu velkı, ale míra nákaz i tak zůstává tvrdohlavě vysoko, připouští washingtonskı server. Spekuluje, že za to zřejmě může červencové rozhodnutí zrušit veškeré restrikce, což vede k menšímu nošení roušek a větší účasti na silně navštěvovanıch akcích.

Ve Spojenıch státech pak většina úmrtí spojenıch s covidem-19 připadá na neočkované jedince, upozorňuje vlivnı deník. Odmítat se očkovat přirovnává k odmítání záchranné vesty na rozbouřeném moři – v obou případech jde o osobní volbu, ale špatnou a s potenciálně závažnımi následky.