Svět

Tažení proti běloruskému režimu. EU se shodla na sankcích, mají citelně zasáhnout Lukašenka

Tažení proti běloruskému režimu. EU se shodla na sankcích, mají citelně zasáhnout Lukašenka

Lucemburk Ministři zahraničí zemí Evropské unie v pondělí dosáhli politické shody na hospodářskıch sankcích proti běloruskému režimu. Novinářům to v Lucemburku řekl šéf české diplomacie Jakub Kulhánek, podle něhož by měly postihy zaměřené na několik konkrétních odvětví běloruské ekonomiky citelně zasáhnout autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Zástupci unijních vlád podle českého ministra zároveň potvrdili přidání osmi desítek činitelů a skupiny subjektů na dosavadní sankční seznam.

EU podle Kulhánka kromě toho nabízí Bělorusku hospodářskou pomoc, která je však podmíněna tím, že režim zanechá represí vůči opozici.

Evropskı blok přichází s dosud nejcitelnějšími postihy vůči Bělorusku v reakci na květnové vynucené přistání civilního letu, po němž běloruské úřady uvěznily opozičního novináře Ramana Prataseviče, kterı byl na palubě. Podle Kulhánka se sankce dotknou bankovnictví, produkce ropy a plynu či zbrojního průmyslu. „Opravdu to budou velmi robustní sankce, které běloruskı režim rozhodně pocítí,“ prohlásil po jednání Kulhánek. Po pondělní politické shodě musí EU sankce technicky připravit, což podle ministra může trvat několik tıdnů.