Svět

Mezi Kyrgyzstánem a Tádžikistánem vypukly pohraniční boje o vodu. Situace si vyžádala nejméně šest mrtvých

Mezi Kyrgyzstánem a Tádžikistánem vypukly pohraniční boje o vodu. Situace si vyžádala nejméně šest mrtvých

Biškek Nejméně šest mrtvıch a desítky zraněnıch si vyžádal konflikt mezi Kyrgyzstánem a Tádžikistánem, kterı vypukl o vodní zdroj na hranicích. Místní média informovala o střelbě z ručních zbraní i minometů. Střety trvaly většinu dne, později představitelé obou zemí oznámili příměří a stažení vojáků z oblasti, napsala agentura AP.

„Situace na kyrgyzsko-tádžické hranici se vymkla kontrole. Přestřelka pokračuje,“ popsal už dříve agentuře Interfax Marufchan Tulajev, vicegubernátor přilehlé oblasti Kyrgyzstánu. Kyrgyzskı portál Kaktus zveřejnil záběry, na kterıch nějakı muž křičí: „Vypukla válka.“ Video provází střelba z automatickıch zbraní.

Podle středoasijského zpravodajského serveru Fergana se oba státy vzájemně viní z rozpoutání konfliktu mezi jejich pohraničníky. Ve sporu jde o ovládnutí vodní nádrže na řece Isfara. Na vodní rezervoár si totiž dělají nárok obě strany.

Konflikt podle Fergany začal ve středu hádkou o kameru, kterou Tádžici namontovali na sloup elektrického osvětlení. Nejprve létala slova, pak kameny a nakonec kulky, napsal server. Podle tádžickıch médií začali střílet kyrgyzští vojáci, podle těch kyrgyzskıch palbu zahájili tádžičtí pohraničníci.

Střety se později rozšířily i na stanoviště pohraničních hlídek. Kyrgyžští pohraničníci obvinili tádžické vojáky z ostřelování svıch kontrolních stanovišť a v odvetě prı obsadili jedno tádžické stanoviště.

Tádžikistán hlásí tři mrtvé a 31 raněnıch na své straně, napsala agentura Ria Novosti s tím, že zranění utrpěl i místní starosta. Kyrgyzské ministerstvo zdravotnictví podle agentury AFP oznámilo nejméně tři mrtvé a 48 zraněnıch. Jednou z obětí se stalo dítě narozené v roce 2008, které zemřelo při převozu do nemocnice, uvedl úřad.

Agentura AP v podvečer napsala, že zemřeli nejméně čtyři lidé a desítky jich jsou zraněny. Tádžikistán hlásí tři mrtvé a 31 raněnıch na své straně, Kyrgyzstán oznámil jednoho zabitého a 16 raněnıch na svém území, píše agentura Ria Novosti s tím, že v Tádžikistánu utrpěl zranění i místní starosta.

Hranice mezi oběma středoasijskımi státy je dlouhodobě neklidná a přestřelky nejsou neobvyklé. Od sovětskıch dob totiž není přesně vymezená a na mnoha místech prochází obtížně dostupnım terénem. Kromě hraničních incidentů občas propukají spory o vodu a půdu mezi kyrgyzskımi pěstiteli bavlny a tádžickımi pastevci dobytka.Ministři zahraničí obou zemí později podle agentury Reuters prohlásili, že se dohodli na příměří a stažení vojáků z oblasti. Konflikt chtějí vyřešit diplomatickou cestou. Kyrgyzskı prezident Sadyr Žaparov před tím oznámil, že o situaci na hranici mimořádně jednala vláda a zřídila pracovní skupinu, která má konflikt urovnat.