Svět

Maďarsko hlásí denní maximum v počtu nakažených koronavirem

Maďarsko hlásí denní maximum v počtu nakažených koronavirem

V nemocnicích je nyní 6122 pacientů s covidem-19, včetně 613 lidí, kteří potřebují plicní ventilaci, uvádí agentura MTI.

Od začátku pandemie eviduje desetimilionové Maďarsko 998.488 případů infekce virem SARS-CoV-2, přičemž 32.780 lidí v souvislosti s covidem-19 zemřelo.

Vedení země ve čtvrtek oznámilo zpřísnění opatření proti šíření koronaviru. Ve většině vnitřních prostor bude podle vedoucího kanceláře premiéra Viktora Orbána povinné zakrytí dıchacích cest. Pro zdravotníky pak bude povinná třetí, posilovací dávka vakcíny proti covidu-19. Očkování proti této nemoci je pro maďarské zdravotníky povinné od poloviny srpna.

Tato opatření nejsou zdaleka tak přísná, jak požadovala ve středu maďarská lékařská komora, poznamenala agentura Reuters. Stavovská organizace vyzvala k nošení roušek ve vnitřních prostorách, zákazu akcí s velkım počtem účastníků i k tomu, aby do kin, restaurací a divadel mohli jen lidé s dokladem o očkování nebo prodělaném covidu-19.

Maďarsko letos nakoupilo i ruské a čínské vakcíny, které zatím neschválily úřady Evropské unie. Podle agentury Reuters země zaostává v proočkovanosti populace za průměrem EU. Zdravotníci dosud očkovali proti covidu-19 přes šest milionů Maďarů, přičemž zhruba 5,78 milionu je vakcinováno plně, poznamenala agentura MTI.