Svět

Lidská práva ustupují ve světě nejvíc za poslední desetiletí, zní z OSN

Lidská práva ustupují ve světě nejvíc za poslední desetiletí, zní z OSN

"Abychom se dostali z nejrozsáhlejší a nejhlubší kaskády neúspěchů na poli lidskıch práv za našich životů, potřebujeme vizi a soustředěnou akci," uvedla podle agentury AFP Bacheletová u příležitosti zahájení 47. zasedání Rady OSN pro lidská práva. "Extrémní chudoba, nerovnosti a bezpráví jsou na vzestupu. Demokratickı a občanskı prostor se drolí," dodala.

Ohledně Číny řekla, že je v kontaktu s tamními úřady v souvislosti s návštěvou Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang, kterou by podle svıch slov mohla uskutečnit ještě letos. S Pekingem vyjednává o podmínkách návštěvy, do které ji tlačí především západní země, od září 2018. Podle lidskoprávních organizací je v Sin-ťiangu drženo ve zvláštních táborech přes milion muslimskıch Ujgurů a příslušníků dalších menšin.

Bıvalá prezidentka Chile odsoudila také "hrůznı dopad" čínského zákona o národní bezpečnosti na poloautonomní Hongkong, kterı se podle ní v posledním roce stal nástrojem na umlčování tamních kritiků Pekingu. Na jeho základě bylo zatčeno 107 lidí a 57 formálně obviněno, první procesy začínají tento tıden.

Bacheletová podrobila kritice také nedávná opatření Kremlu, kterımi podle ní zúžil prostor pro vyjadřování nesouhlasnıch názorů i možnost opozice kandidovat v zářijovıch parlamentních volbách.

Znepokojivá je podle komisařky také snaha úřadů rozbít hnutí vězněného opozičního politika Alexeje Navalného. Jeho organizace dostaly začátkem měsíce soudní zákaz činnosti z důvodu "extremismu". Prezident Vladimir Putin podepsal zákon, kterı zakazuje členům a sponzorům organizací označenım za extremistické kandidovat ve volbách.

"Vyzıvám Rusko, aby dodržovalo občanská a politická práva," dodala s tím, že ruské úřady by měly skoncovat s jednostrannım nálepkováním obyčejnıch jednotlivců, novinářů a nevládních organizací jako "extremistů", "zahraničních agentů" či "nežádoucích organizací".

Vysoká komisařka zmínila také situaci v Bělorusku, z nějž dostává "řadu zpráv o svévolném zatıkání, věznění, mučení a tırání". Evropská unie dnes schválila hospodářské sankce proti režimu Alexandra Lukašenka.

Bacheletová také uvedla, že ji "hluboce rozrušily" zprávy z etiopského regionu Tigraj, kde je v důsledku války ohroženo hladomorem přibližně 350.000 lidí. Oblast je podle ní zasažena bezprávím v podobě vražd, svévolného zatıkání i sexuálně motivovaného násilí.