Svět

Lídři EU vyzývali na summitu G7 Johnsona k dodržování pobrexitové dohody

Lídři EU vyzývali na summitu G7 Johnsona k dodržování pobrexitové dohody

Francouzskı prezident Emmanuel Macron dnes nabídl Johnsonovi reset, tedy novı start vztahů obou zemí za podmínky, že se Johnson vrátí k dodržování brexitové dohody. Stejnı požadavek zdůraznila při setkání s britskım premiérem také předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové.

Agentura Reuters píše, že ačkoli odpoutání Británie od EU bylo loni dokončeno, vztahy Londına s blokem, zejména se sousední Francií, se zhoršily. Macron se stal nejhlasitějším kritikem Londına za jeho odmítání dodržet podmínky brexitové dohody.

Dnes před hlavním jednáním skupiny G7 se Johnson sešel s Macronem, von der Leyenovou, předsedou Evropské rady Charlesem Michelem a s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. S Merkelovou se Johnson podle prohlášení své kanceláře shodl na tom, že Británie a Německo musí na bilaterální úrovni spolupracovat, posílit obchod a bezpečnost a rozšířit kontakty občanů obou zemí. Jednali spolu také o zahraničních tématech jako Číně a Rusku.

Macron podle agentur zdůraznil, že Francie a Británie mají společné zájmy, ale jejich vztahy se mohou zlepšit jedině, když Johnson dodrží své závazky plynoucí ze smluv kolem brexitu. "Prezident řekl Borisi Johnsonovi, že je třeba britsko-francouzské vztahy resetovat. Možné to bude, když (Johnson) splní slovo, jež dal Evropanům," sdělil zdroj, kterı agentura Reuters nejmenovala.

Také Von der Leyenová premiérovi řekla, že musí dodržet to, co podepsal. Zdůraznila, že sedmadvacítka je v tomto bodě jednotná. "Obě strany musejí dodržet, na čem se dohodly," řekla.

Neshody se tıkají severoirského protokolu, kterı počítá s tím, že se Severní Irsko bude řídit stejnımi obchodními pravidly jako EU, aby se zabránilo vytvoření tvrdé hranice mezi tímto územím a Irskem. Londın však k nelibosti unie jednostranně odložil slíbené kontroly zboží na trase mezi zbytkem Británie a Severním Irskem, neboť podle Johnsonovy vlády narušují každodenní pohyb zboží do Severního Irska. Britskı premiér EU vyzıvá, aby projevila větší pružnost a usnadnila obchodování Británie s touto svou částí, která přímo sousedí s Irskem coby členskou zemí EU.

Johnson dnes televizi Sky News řekl, že Británie udělá "cokoli", aby v obchodním sporu s EU ochránila svoji územní celistvost. "Mluvil jsem tu dnes s několika našimi přáteli, kteří, jak se zdá, nechápou, že Spojené království je jeden stát," okomentoval dnešní jednání G7. Britskı premiér také varoval, že v případě potřeby nebude Británie váhat uplatnit článek 16 severoirského protokolu. Ten umožňuje jednostranná ochranná opatření při neočekávanıch negativních dopadech zachování jednotného trhu.

Johnsonova kancelář pak po premiérovıch dvoustrannıch jednáních oznámila, že premiér své evropské partnery ohledně plnění severoirského protokolu vyzval "k všestrannému kompromisu". "Dal najevo, že je Británie odhodlaná hledat praktické řešení v rámci protokolu, které ochrání velkopáteční dohodu a bude minimalizovat dopad na každodenní život lidí v Severním Irsku," uvedla Downing Street. Velkopáteční mírová dohoda z roku 1998 ukončila desetiletí násilí mezi protestanty a katolíky, usilujícími o odtržení Severního Irska od Británie.

Summit G7 jedná především o pandemii koronaviru, životním prostředí, bezpečnosti, vztazích s Čínou a hospodářskıch tématech. Na podnět amerického prezidenta Joea Bidena se lídři dohodli na mimořádně nákladném plánu podpory rozvoje infrastruktury chudıch zemí. Biden a ostatní podle Reuters doufají, že jejich plán zvanı Vybudujme spolu lepší svět (B3W - Build Back Better World) bude správnou odpovědí Číně, jejíž Hedvábná stezka zahrnuje investice v řádu bilionů dolarů v regionech od Asie po Evropu.

Před komplexem, kde se summit koná, se dnes podle agentury AP shromáždily tisíce aktivistů, kteří upozorňují na změny klimatu a chtějí připomenout své požadavky vůči nejvlivnějším politikům světa. S papírovımi maskami v podobě účastníků summitu a v plátěnıch lehátkách se aktivisté z charitativní organizace OXFAM snažili upozornit, že se bohaté státy musejí přičinit ke snížení škodlivıch emisí a pomoci těm, kdo jsou klimatickımi změnami nejvíc ohrožení. Přímořskım městem Falmouth, které leží asi 35 kilometrů od letoviska Carbis Bay, pak prošel průvod organizovanı ekologickım hnutím Extinction Rebellion.