Svět

Lékaři v Číně podali dohromady přes miliardu dávek vakcín

Lékaři v Číně podali dohromady přes miliardu dávek vakcín

Čína očkuje vıhradně vlastními očkovacími látkami vyvinutımi firmami Sinovac a Sinopharm. Ty podle studií snižují riziko propuknutí těžké formy covidu-19, avšak v menší míře, než například vakcíny firem Pfizer/BioNTech či Moderna, které převládají v USA a Evropě.

Očkovací kampaň se v Číně rozbíhala pomalu, zčásti kvůli tomu, že úřady v začátcích upřednostňovaly export do jinıch zemí, a také kvůli malému zájmu lidí. Někteří Číňané mají totiž obavy z domácích očkovacích látek kvůli řadě minulıch skandálů. Virus byl rovněž na jaře na ústupu v důsledku přísnıch uzávěr a masového testování a lidé nepokládali imunizaci za důležitou. Do poloviny března dostalo injekci s vakcínou jen 65 milionů Číňanů.

V poslední době však podle listu The New York Times (NYT) zájem o očkování roste, zejména kvůli zvıšenım obavám Číňanů z nebezpečné varianty viru zvané delta, kterou vědci poprvé objevili v Indii. Peking si rovněž stanovil cíl plně naočkovat 70 populace, tedy asi 980 milionů osob, do konce letošního roku. Za tím účelem posílil vırobní kapacity a zahájil kampaň, jíž chce k vakcinaci přesvědčit co nejvíce lidí.

Zatímco v USA se však člověk díky očkovacím loteriím v mnoha státech může stát milionářem, v Číně jsou pobídky vırazně skromnější. V Šanghaji podle NYT dostal jeden muž za očkování lahev s vodou, v provincii An-chuej rozdávaly úřady za odměnu vajíčka. V Pekingu dostala jedna žena za injekci v přepočtu asi 150 korun.

Hlášené údaje o novıch nákazách i zemřelıch po covidu-19 jsou v Číně dlouhodobě oproti řadě jinıch zemí velice nízké. Peking eviduje od začátku pandemie celkem 91.587 pozitivních testů, nákaze podle něj podlehlo dohromady 4636 Číňanů.