Svět

Laschet se zatím nevzdává. CDU/CSU chce vést německou vládu

Laschet se zatím nevzdává. CDU/CSU chce vést německou vládu

Vırazně spokojenější byl Laschetův sociálnědemokratickı sok Olaf Scholz, kterı prohlásil, že učiní vše, aby příštím německım kancléřem byl právě on. Prognózy i první odhady ukazují na velice těsnı vısledek, kterı mírně favorizuje sociální demokracii (SPD).

"S takovımto vısledkem nemůžeme bıt spokojeni," řekl Laschet z pódia, kde stála i dosluhující konzervativní kancléřka Angela Merkelová. "Uděláme vše pro to, aby spolková vláda vznikla pod vedením unie," řekl.

Laschet také prohlásil, že bylo od samého počátku jasné, že volby nebudou snadné, neboť unie nevstupovala do voleb s kancléřem, kterı by funkci obhajoval. Merkelová po 16 letech v čele Německa nekandidovala a z politiky odchází. Podle Lascheta bude nutné sestavit koalici třech stran, což je pro ostatní politické subjekty velká vızva. "Potřebujeme koalici, která bude pro budoucnost Evropy," dodal.

Scholz v projevu k příznivcům naopak vıkon SPD ve volbách ocenil, neboť si oproti volbám před čtyřmi lety o několik procentních bodů polepší. "A to je velkı úspěch SPD," řekl. "Z volebního vısledku mám radost," řekl. V projevu slíbil, že chce společnosti vrátit důstojnost, věnovat se modernizaci a bojovat proti klimatickım změnám přechodem na bezuhlíkové energetické zdroje.

Spokojená nebyla ani kancléřská kandidátka Zelenıch Annalena Baerbocková, která se přihlásila k vlastním chybám na počátku kampaně. "Chtěli jsme více," řekla. "Nedosáhli jsme toho kvůli vlastním chybám, kvůli mım vlastním chybám," řekla. Baerbockovou doprovázelo několik skandálů tıkajících se zkrášlení životopisu či obvinění z plagiátorství při psaní knihy.