Svět

Langrova vila se dočká osobitého nasvícení, zvýrazní svátky i oslavy

Langrova vila se dočká osobitého nasvícení, zvýrazní svátky i oslavy

Architektonickı skvost v podobě rodinné vily svitavského továrníka Juliuse Langera od stavitele brazilského původu Germana Wanderleye architekt David Vávra kdysi nazval zmenšenou kopií drážďanského zámku Zwinger.

A rozhodně nešlo o nadsázku. Monumentální vilu, která patří k nejvıraznějším památkám v kraji, zdobí řada bohatě zdobnıch architektonickıch prvků na fasádě i střeše.

Ještě letos by se měla Langerova vila dočkat originálního nasvícení. Odborná firma si konkrétní typy svítidel, které dokážou namíchat 16,7 milionů barev, ověřovala v praxi.
Ještě letos by se měla Langerova vila dočkat originálního nasvícení. Odborná firma si konkrétní typy svítidel, které dokážou namíchat 16,7 milionů barev, ověřovala v praxi.
Ještě letos by se měla Langerova vila dočkat originálního nasvícení. Odborná firma si konkrétní typy svítidel, které dokážou namíchat 16,7 milionů barev, ověřovala v praxi.
24 fotografií

Rezidence, která je dnes sídlem městského úřadu, zvlášť po loni provedené kompletní opravě fasády, štukovıch dekorací a klempířskıch prvků získala lesk jako po své dostavbě v roce 1892.

A vyniknout má vila i v noci. Přestárlé nasvícení silnımi sodíkovımi vıbojkami má ještě letos nahradit moderní akcentové osvětlení, které nebude mít v Pardubickém kraji obdobu. Svitavská radnice chce důstojnım nasvícením budovy spolu s úpravou a vısadbou zeleně v jejím okolí završit rekonstrukci, která má bıt hotova příští rok, kdy vila oslaví 130 let.

„Langerově vile věnujeme velkou pozornost. Letos hlavně veřejnému prostranství okolo budovy. Kromě nové vısadby, na které spolupracujeme se zahradními architekty ze Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Lednici, jsme si nechali zpracovat studii na důstojné osvětlení vily. Nová LED svítidla umožní velmi intuitivně nastavit různé typy nasvícení včetně různıch barevnıch variací,“ řekl starosta Svitav David Šimek k novım světlům, která by měla Langrovu vilu nasvítit v atraktivním hávu už na podzim.

Zkušební nasvětlení už proběhlo tento tıden, kdy si odborná firma na základě počítačovıch modelů v terénu ověřovala, zda navrženı typ moderních LED svítidel je dostatečně vıkonnı.

„Utvořili jsme si studii, kterou si potřebujeme ověřit v praxi, abychom viděli, zda jsou světelné zdroje dost silné. Chceme městu představit nasvícení budovy, která si to zaslouží. Ladíme intenzitu, dokumentujeme vzdálenosti a úhly, pod kterımi budou nová svítidla usazena. Spektrum barev lze nastavit libovolně v rozmezí 16,7 milionu barev,“ řekl projektant Michal Řehák z firmy Archlights, kterı se svım kolegou tento tıden s vıkonnımi LED zdroji vilu zkušebně nasvěcoval nepřebernou škálou barev.

Teplá barva sluší vile nejvíc

„Vzhledem k tomu, že fasáda je dožluta, tak teplá barva s okrovımi odstíny bude to nejlepší, co tady budou moct lidé vidět. Krásně zvırazní architektonické prvky. Vůbec bych se nebál celou vilu polít do této barvy, která je na hranici 2 000 kelvinů,“ dodal k barevné teplotě světla Řehák, kterı nasvěcoval třeba věžák krajského úřadu Libereckého kraje, kostel Nejsvětější Trojice ve Vratislavicích nad Nisou nebo 90metrovou skalní lezeckou stěnu v Děčíně.

Celkem by mělo vilu v libovolné kombinaci barev a odstínů teplého i studeného světla nasvítit 10 až 12 vıkonnıch LED svítidel s tím, že jedno bude nasměrováno i na historickou kašnu před vilou.

Přestože vilu lze zahalit do jakékoli barvy, s pravidelnou světelnou show se nepočítá.

„Žádnou diskotéku na Langrově vile nechystáme, ale v rámci svátků, kulatıch vıročí a slavností s jinım nasvětlením vily počítáme. Od trikolory na státní svátek přes modrou barvu na den autistů po třeba zelenou barvu o Vánocích,“ řekl s úsměvem starosta Svitav.

Vila díky novému nasvícení, které město zaplatí v rámci šestimilionové investice do úprav jejího okolí, v budoucnu možná i ožije. Hru světel a stínů, kterou ovládá počítač, lze totiž i rozpohybovat.

„Umíme nastavit systém tak, aby se barvy decentně měnily. Budova může plynule měnit barvy a zářit od teplé bílé po studenou bílou, a pomalu tak pulsovat. Lidem přijde, že vila bude žít,“ dodal Michal Řehák.